Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelik Zehirlenmesine Dikkat! En Sık Kimlerde Görülür?

Dünyaya gelmeden önce anne karnında yaşanan bebek ölümlerinin en büyük nedenlerinden biridir gebelik zehirlenmesi. Tıp dilinde preeklampsi olarak adlandırılan bu zehirlenme türü, 6. Aydan sonra meydana gelen bir durumdur.

Yoğun ve stres içerisinde bir yaşam sürdürerek dinlenmeye vakit bulamayan çalışan annelerde görülme oranı daha yüksektir. Genellikle düşük veya ölüm şeklinde sonuçlanır. Tıbben nedeni tam olarak açıklanamayan gebelik zehirlenmesi, normalde damarların içerisinde var olması beklenen sıvının, damar dışına çıkmasıyla oluşur. Belirti olarak, anne adayının vücudunda oluşan şişlikler ve yüksek tansiyon şeklinde kendini belli etmektedir. 30 yaşın üzerinde gebe kalan anne adaylarında görülme oranı daha yüksektir. İkiz gebelik durumları, karnında su oranı fazla olan anne adayları ve çok fazla çalışan anne adaylarının risk grubunda yer aldığı bilinmektedir.
Gebelik Zehirlenmesi, geç fark edildiğinde anne ve bebeğin hayatı için önem teşkil edilebilen bir hastalık durumudur. Erken tanı önemli ve anne sağlığı için faydalı bir durumdur. Anne adayının idrarındaki protein kaybı, kol ve bacaklardaki şişlikler ve hipertansiyon şeklinde görülen belirtiler gerçekleştiğinde, hiç vakit kaybetmeksizin en yakın bir kadın doğum uzmanına başvurularak, tetkiklerle olayın durumu değerlendirilmeli ve gerekli tıbbi önlemler alınmalıdır.