Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelik Ve Emzirme Döneminde Aşı

Vitaminlerinizi tam alın, sağlıklı beslenin ve daha çok dinlenin, çünkü hamilesiniz.

Sağlıklı bir bebek doğurmak adına her şeyi yapmaya hazırsınız. Kendinizi ve bebeğinizi enfeksiyondan nasıl koruyacaksınız? Bakteriyel veya viral bir enfeksiyonla karşı karşıya kalındığında gebelikte bile aşı olmak gerekir. Aksi halde anne ve bebeğin hayatı riske girer. Aşılanarak bu enfeksiyon ve açacağı sorunlardan korunmuş ve kurtulmuş olunur.

Ayrıca gebelikte herhangi bir sağlık tehdidine karşı yaptırılan aşı, gebeliği koruduğu gibi, bebeğin doğduktan sonra yakalanabileceği hastalıkların da riskini azaltıyor. Özellikle grip aşısının mutlaka yaptırılması şart. Alerjiye, gribe, enfeksiyona, ateşli hastalıklara karşı aşı olmak gerekir. Eylül ile Kasım ayları arasında aşılanmak en doğrusudur.

Bağışıklığın en zayıf olduğu dönemlerde de yine gerekli. Bebek ve çocuklarda da 6 aylıktan 5 yaşına kadar gereken tüm aşılar yaptırılmalıdır. Anemi, akciğer hastalığı, böbrek ve kan hastalıkları, diyabet, kanser, HIV ve AIDS gibi özel durumlar haricinde aşı gereklidir. Grip sezonu olan hassas zamanlarda salgın dönemlerinde gebelikte ve emzirme döneminde aşı olunabilir.