Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelik Sürecinde Rahimde Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle gebelik süresi boyunca rahimde oluşan değişiklikleri paylaşmaya çakışacağız.
Gebeliğin oluşması ve ilerlemesi sürecinde rahimde biçim, hacim, kıvam, duruş ve kasılma yeteneği gibi durumlarda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir.

Gebelik ile beraber rahim gittikçe büyümeye başlar. Normal kadınlarda ortalama 60 ila 70 gram olan rahim ağırlığı, gebeliğin sonuna doğru 1000 grama kadar ulaşmaktadır
Yine normal bireylerde boyu 7 ile 7.5 cm iken gebelikte sonunda 30 cm ye ulaşmıştır. Rahimde oluşan bu ağırlık artışının temel nedeni gebelik sürecindeki bu hormonsal, etki ile organ kaslarının gerek hem miktar hem de hacim olarak artmasıdır. Bununla birlikte bağ dokusunda da bir artış meydana gelir. Rahim kaslarında oluşan bu doku artımını besleyebilmek için organdaki kan damarları çoğalarak damar dalları arasındaki bağlantılar artmıştır.

Ağırlığın artmasıyla beraber gebeliğin ilerlemesi ile rahmin bütünüyle büyüdüğü görülür. Bahsettiğimiz bu büyüme hem hormonsal etkiye hem de gelişmekte olan bebeğin baskısına bağlıdır. Bu iki faktörün etkisi sonucu gebeliğin 3. ayı sonunda rahmin çatı kemiklerinden yukarı doğru yükseldiği görülür.