Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebelik Boyunca Kabuklu Yemiş Tüketmek Sağlıklıdır

Fındık fıstık alerjisi nedir bilirsiniz. Gebelikte kabuklu yemişleri tüketmek çocuklarda nasıl sonuçlar doğurur?

Araştırmalara göre, gebelikte yüksek miktarda yemiş tüketmek çocuklarda oluşabilecek fıstık alerjisi riskini aksine düşürüyor. Yani bundan çekinip de gebelikte yemiş yemeyen ya da çok az tüketen kadınların bebeklerinde kabuklu yemiş riski daha fazla. Annede fındık fıstık alerjisi yoksa dahi gebelikte tüketim düzeyine göre bebeklerde bu alerji oluşabiliyor.

Uzun vadeli bu çalışmada binlerce işlem uygulanmış ve bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Çalışmalar Boston’da yürütülmüştür. Anne adaylarının gebelik öncesi, gebelik sırasında nasıl beslendiği, kabuklu yemiş tüketim oranlarına bakılarak, bebeklerin nasıl etkilendiği incelenmiştir.

Düz mantığın aksine, az yemiş tüketilen gebeliklerden doğan çocuklarda yüksek alerji riski, fazla yemiş tüketen gebeliklerden doğan çocuklarda ise az alerji riski göze çarpmıştır.

Gebelik sırasında ayda ortalama 5 kez fındık fıstık tüketen kadınların bebeklerinde fındık alerjisi %60 oranında daha düşük çıkmaktadır. Bebekler anne karnında erken maruz kaldıkları etkenlerden erken rahatsızlıklar alabiliyor. Alerji de bu konulardan biri. Gıda ve kabuklu yemiş alerjisi konusunda anne adaylarının içi böylece rahat edebilir.