Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebeliğin Başında Alkol Tüketimi Erken Doğuma Sebep

Gebeliğin ilk 3 ayında alkol tüketimi erken doğum riskini artırıyor. Prematüre doğumla bebeğiniz daha gelişmeden küçük dünyaya geliyor.

Hayati tehlike de içeren bu durum aileleri üzüyor. Hamileliği öğrendikten itibaren alkolü bırakmanız gerekiyor. Bebeğin anne karnındaki gelişimi etkileniyor düşük ölü doğum doğum kusurları ve erken doğum riskleri var.

Şarap içmek ise en riskli bölgededir çünkü bir kadeh şarap bile diğer alkollere oranla daha fazla alkol içerebilir. Haftada 2 den fazla alkol tüketen gebeler daha ziyade yaşı olgun, maddi durumu iyi, sosyal çevresi gelişmiş kadınlardır.

Alkolü önemsemeyen bu kadınlar %14 oranında erken doğum yapmıştır. Normalden küçük zayıf gelişmemiş bu sebeple cihazlara bağlı yaşamak zorunda kalan hatta hayati riski olan bebekleri dünyaya getirmişlerdir.

Tek bir kadeh bile tüketmek gebeliği riske atacaktır. İlk 3 ayda alkol kullanımı özellikle bebeğin gidişatı üzerinde büyük söz sahibidir. Hamilelere alkol tüketmeme konusunda bilinçlendirici eğitimler verilmelidir.