Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gebe Kalmak İçin Plan Yapmak

Hamile kalmayı planlamaya başladığınızdan itibaren bebek isimleri, cinsiyeti, odası, renkler, eşyalar derken kendinizi kaybedeceksiniz.

Ciddi anlamda bunu düşünmeye başladıysanız doktorunuzu önerisi bir dizi sağlık taramalarından geçmeniz olacaktır. Gebelik durumunu etkileyebilen birçok durum olabilir. Tüm fetal organların gelişimi ve ilerleyişi fonksiyonel testleri incelenmeli yaptırılmalı. Optimal en uygun gebelik koşulları önceden sağlanmalı.

Sağlıklı kilonuza ulaşmanız istenecek. Obezlerde kalp sorunları gibi riskler bebek doğurmayı riske atar. Diyet ve egzersiz gerekebilir. Folik asit ve vitamin kullanmanız gerekir. Bebeği riske atacak ilaçların kullanımını kesebilirsiniz. İlaç kullanımı gebelikte bebeğin genetik kusurlarla doğmasına neden olabilir.

Tütün ve uyuşturucu maddeleri kullanmayı önceden bırakmalısınız. Buna babalar da dahil. İdeal vücut ağırlığına ve şekline kavuşun. Besleyici gıdaları hayatınıza katın. Sigara ve alkolü bırakın. Hastalıklara karşı korunun ve kontrole gidin. HIV ve hepatit için teste girin aşılanın korunun. Çiğ gıdalara ve zehirlenmeye dikkat edin. Kistlere ve toksoplazmaya dikkat edin.