Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Gdo’Lu Mısırın Sağlık Riskleri Nelerdir?

Amerikalı araştırmacılar genetiğiyle oynanmış mısırın bulunduğu pizza ve benzeri ürünler tüketildiği zaman yorgunluk, ateş, ağız çevresinde döküntüler yanmalar gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

 

Diğer belirtileri, baş ağrısı, sabah buz gibi eller, bulantı, uykusuzluktur. Antidepresanlar, ağrı kesiciler, alerjik ilaçlar denenmiş gluten diyeti tedavi olarak denenmektedir. Fındık, süt ve soya şeklindedir. Bitkisel takviyeler, iyot hapları, hormon tedavileri, Çin çayı, akupunktur, enerji şifası, meditasyon yapılmıştır. Romatolog, endokrionolog, gastroentrolog, beslenme uzmanı, Lyme uzmanları, akupunktur ve alternatif tıp uygulayıcıları da çare olamamıştır.

 

Nörologların yaptığı testler de genelde bu kişilerde normal çıkmıştır. Mısır kurdu adlı bir haşereyi mısır üretiminde kullanarak mısırların genetiği değiştirilmektedir. Mısırda eozinofil adı verilen beyaz kan hücresi multisistemik bir hastalığa yol açmaya yeter. Bu parazit ve virüsleri bağışıklık sistemine salıyor ve kişiyi hasta edebiliyor. Mide bağırsak, yemek borusu, mukoza, akciğer, kas ve kan damarlarını çevreleyen bağ dokusu ve deriden sızabiliyor. Test ve tedavi için endoskopi kullanılabiliyor. Organik mısır tüketimine dayalı bir diyet verilebilir. Tamamen organik ürünlerle beslenmek sağlık açısından iyi olacaktır.