Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Formda Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Hareketli yaşam tarzını benimseyerek, sebze ve meyve tüketerek ve bol bol sıvı tüketerek yazın verdiğiniz kiloları sonbaharda geri almanızın önüne geçebilirsiniz.
Yaz aylarında genellikle sıcaklar ve tatil yüzünden fiziksel aktivitelere yer verilir. Fakat kış döneminde metabolizma yavaşladığı ve sıvı tüketimi azaldığı için verilen kilolar yeniden alınabiliyor.

Balık mevsimi sonbaharda başlıyor. Bağışıklığı güçlendiren çok önemli bir besindir balık. Balığın yanı sıra sebze ve meyve ağırlıklı da beslenmek gerekir.
Kuru baklagiller, tahıllı çavdar ekmeği, meyve ve sebze gibi posa ve lif ağırlıklı gıdaları tüketmek bağırsakların çalışmasına ve günlük 30 gr olan lif ihtiyacının karşılanmasına yol açıyor.
Bu aylarda, ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıkları olanların rahatsızlıkları tetiklenebiliyor. Bu rahatsızlıkları olan kişiler, kahve, çay, kızartma, asitli içecekler, hazır meyve suları gibi gıdalardan uzak durmalıdır.
Sabah kalktığımızda gece boyunca süren açlık nedeniyle kan şekeri iyice düşüyor. Bu nedenle uyandıktan sonraki ilk bir saat içinde kahvaltı yapın. Metabolizma, yemek yedikçe çalışmaya başlar. Kahvaltıda tam tahıllı ekmek, peynir, zeytin, yumurta ve istediğiniz kadar mevsim yeşillikleri tüketebilirsiniz.

Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı yumurta da mevcuttur. Özellikle de bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini arttırmak adına antioksidan açısından zengin A, C, E vitaminleriyle selenyum, çinko ve magnezyum gibi minarelerin besinlerle alınması gerekir. Bu vitamin ve minerallerin en iyi kaynakları ise deniz ürünleri, yumurta, tam tahıllı besinler, sebze ve meyvelerdir. C vitamini almak da bu dönemde önem taşıyor. Kahvaltıya eklenen bir bardak portakal suyu bu ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.