Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fondöten Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Makyaj yaparken en gerekli olan malzemedir fondöten. Güzelliğimize güzellik katan, cilt kusurlarımızı gizleyen en önemli objelerden biridir. Fakat cilt rengi ile uygun bir ton seçilmediğinde ve sürerken bazı noktalara dikkat edilmediği durumlarda güzelleşmemiz yerine çirkin olmamıza katkı sağlamaktadır. Böyle bir duruma yol açmamak için fondöten kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları çok iyi bilmek gereklidir.
İşte fondöten kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar;
• Fondöten kullanılmaya başlamadan önce öncelikle cilt tonuna en yakın rengin doğru bir şekilde seçilmesi gereklidir. Bunun için bileğinizin içerisine süreceğiniz fondöten sırıtmıyor ve cilt renginizle örtüşüyorsa mutlaka bu yönde bir fondöteni tercih etmelisiniz.
• Cilt tipinizin durumu göz önüne alınarak; kuru ciltler için sıvı fondöteni, yağlı ciltler içinse yağı emebilen türden toz fondötenleri tercih etmelisiniz.
• Fondöten mutlaka yumuşak bir süngerle uygulanmalıdır. Aksi halde el veya fırça ile uygulanan fondötenlerde dalgalı ve kötü bir fondöten sürülüş şekli oluşur.
• Fondöten uygulanırken; yüzün tamamına sürüldüğünden emin olunmalı ve T bölgesini daha açık tonda bırakacak biçimde uygulanmalıdır.
• Yüzünüze sürdüğünüz fondöteni dozunda bırakın. Sırf lekeleri kapamak için aynı bölgeye defalarca kez fondöten uygulamak kötü bir görüntüye sebebiyet verir.
• Fondöteni sürerken aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle sürmek en doğru ve kusursuz bir harekettir.