Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Folik Asitle İlgili Her Şey

Folik asit suda çözünür bir B vitaminidir. Bazı tahıl ürünleri, un, ekmek, makarna, çerez ve krakerlere eklenmiştir.

Doğada yüksek oranda yeşil yapraklı sebzelerde, ıspanak, brokoli, marul gibi, bamya, kuşkonmaz, muz, kavun, limon gibi meyvelerde, fasulye, maya, mantar, et, portakal suyu ve domates suyunda bulunur. Kansızlığı önler, bağırsakların uygun besinleri iyice emmesini sağlar.

Folik asit diyet takviyesi, ülseratif kolit, karaciğer hastalığı, alkolizm ve böbrek hastalıklarında da kullanılır. Nöral tüp bozukluklarını bebek gelişim sorunlarını önlemek için hamilelerin folik asit tüketmesi gerekir. Ceninin omurga yapısını korur doğum kusurlarını önler.

Kolon ve rahim ağzı kanseri riskini azaltır, kalp hastalığı ve felci önler. Yüksek kan seviyelerini azaltarak kalp sorunlarının önüne geçer. Folik asit, hafıza kaybı, Alzheimer, işitme kaybı, göz hastalığı, kemik erimesi, huzursuz bacak sendromu, uyku problemleri, depresyon, sinir ve kas ağrısı, AIDS, deri hastalığı, kalıtsal bazı hastalıkları da önler.

İlaçlarla tedavilerdeki yan etkileri azaltmaya yardımcıdır. B vitaminleriyle kullanılır. İnsan vücudunun gelişimi için gereklidir. Genetikte ve gelişimde önemli bir yeri vardır. Özellikle ileri yaşlarda böbrekleri ve kemikleri korurken yaşlanmaya bağlı tüm sorunlarda iyileştiricidir.

Yüksek dozda alındığında önemli olmayan hafif yan etkileri olabilir. Bunlar da en fazla deri döküntüsü, kaşıntı, gaz ve uyku bozukluğu olabilir. Günde 250 ila 1000 mcg doktor önerisine göre alınabilir.