Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fibromiyaljiyi Yönetmenin 5 Yolu

Fibromiyalji, kas, eklem, tendon ve diğer yumuşak dokularda görülen yorgunluk, ağrı ve hassasiyet durumudur.

Bu sendrom, artrit türüdür ve kas iskelet sistemini doğrudan etkiler. Genelde kadınlar bu sorunu yaşar. Fizik tedavi, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Fibromiyaljiyi yönetmenin 5 yöntemi ise şudur.

Yeterince uyumak. Dinlenmek, rahatlamak ağrıları hafifletir. Yorgunluğu giderir ve kas ağrıları, huzursuz bacak sendromu gibi beyin düzensizlikleri giderilir. Yoga yapabilirsiniz.

Sıcak soğuk terapisini denemek. Geçici eklem ve kas ağrılarında birebirdir. Isı, kasları rahatlatır, ısıtıcı pedler kullanılabilir. Sıcak banyo ve havlu işe yarar. Soğuk kompres ise iltihabı azaltır. Uyuşukluğu giderir. Havlu kullanarak bunu uygulayın.

Küçük aletlerden yararlanmak. Hayatımızı kolaylaştıran modern teknolojinin ve diğer imkanların sunduğu alet edavat araç ve gereçlerden yararlanırsak ağrı ve yaralanmaları daha az yaşarız.

Egzersiz yapmak. Her hareketinizi iyileşmeye sayın. Günlük aktivite oranınızı artırın. Daha fazla hareket edin, kalkın yürüyün iş yapın.

 

Eklem dostu olmak. Eklemleri zorlayan ev işlerini hafif tempoda yapın mümkünse yapmayın. Birinden yardım alabilirsiniz. Süpürge ve paspas işlerini daha kolaylaştırabilirsiniz.