Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fibromiyalji Rahatsızlığında Kan Testinin Etkileri

Kan testi fibromiyalji teşhisinde doktorları zorlayabilir. Sınırlı oranda kullanılan bu testin maliyeti oldukça yüksektir.

Ayrıca deneyim bakımından yetersiz olduğundan henüz çok yaygın değildir. Şüpheli durumlarda ve hastalarda bazı sonuçları yetersiz ve eksik gösterebilir. Kas ve bağ dokusundaki sertleşme yaygın hassasiyet ve ağrıyla birlikte baş gösteren fibromiyaljinin nedeni henüz bilinmemekte. Doktorlar hastanın tıbbi geçmişini irdeleyerek tanı koymaya çalışır. Çoğu zaman doktorlar bu hastalığı hastalık olarak görmemekte ve maalesef üzerinde yeterince durmamaktadır.

 

Kan testi ile hastalığın kesinleşmesi gerekiyor. Bu test, vücuttaki ağrıları azaltmak için vücuttaki proteinleri ölçer. Fibromiyalji hastalarının vücudu bu proteinleri normal şekilde üretemez. Lupus hastaları, romatoid artrit hastaları, fibromiyalji hastaları ve sağlıklı kişiler üzerinde kan testi işlemektedir. Bazı kişiler test, doğru sonuç verirken bazı hastalarda yanlış sonuç veriyor. Bulgular ve değerlendirmeler üzerine çalışmalara devam edilmektedir.