Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fibromiyalji Nedir, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Belirtilere dayalı olarak fiziksel muayene sonucu tanı konabilir.

Kaslarda ağrı ve sertlik gözlenir, röntgen ve laboratuar testleri ile ortaya çıkar. Eklem ve organlarda aşırı bir zarar olmasa da sürekli ağrı ve yorgunluk vardır. Bu da günlük yaşam üzerinde büyük bir etki yaratır.

Fibromiyalji Belirtileri:
Genelde kaslarda görülen ağrı ve halsizliğin yanında şu belirtileri vardır:
Yorgunluk
Uyku sorunları
Anksiyete ve depresyon
Özel hassas nokta durumu.
Vücudun belirli noktalarında hassaslık görülür. Birden bir noktada hassaslık ve baskı hatta gerginlik bile hissedilebilir. 18 hassas nokta mevcuttur.
Fibromiyalji ağrısı şiddetli olabilir. Herhangi bir testle hastalık tespit edilir ve ağrıların nedeni anlaşılır. Bu vücut ağrıları yaşamı alt üst edebilir.

Peki kimler risk altında?
25 ila 60 yaş arasındaki kişiler risk altındadır. Özellikle kadınlarda yüksek oranda fibromiyalji riski mevcuttur. Kadınlar erkeklere göre 10 kat daha fazla risk altındadır ve bunun nedeni henüz belirlenememiştir. Bazı araştırmacılar genetikle ilgisi olduğunu bildirmiştir. Özel bir gen de tespit edilmiştir.
Ağrı ve yorgunluk en belirgin halleridir. Bitkinlik gece uykusundan sonra sabah uyandığınızda bile sizi bulur. Güne yorgun başlanır. Çalışmayı, ev işlerini, işi ve fiziksel aktiviteleri bu yorgunluk önler.

Fibromiyalji Nedenleri:
Hormonal ve kimyasal dengesizliklerin yanında sinirlilik, travmatik olaylar, kronik stres ve duyarlılıktır. Birkaç neden sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Sürekli ağrı ve yorgunlukla mücadele eden kişilerin günlük yaşam kapasitesi düşer. Sinirli, endişeli ve depresif olunur. Egzersiz ve günlük işler zor gelir. Etkin tedavileri mevcuttur.
Tedaviden önce romatolog ile görüşmek gerekir. Soğuk hava, fiziksel aktivite, stres ve uykusuzluktan kaçınmak önemlidir.
İlaç, egzersiz, beslenme, masaj, akupunktur ve fizik tedavi, stresi azaltma da tedaviyi kolaylaştıran etkenlerdir. Fibromiyalji uzmanı ile tedaviye devam ediniz.