Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fibricor İlacı Ne İçin Kullanılır, Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Kötü kolesterol yani LDL seviyesini düşürmek ve yağlanmayı azaltmak amacıyla kullanılır. Uygun bir diyetle beraber etkilidir.

Fibratlar ilaç grubundadır. Kan içindeki yağları parçalar, trigliseridleri azaltır. Pankreas hastalığı riskini ortadan kaldırır. Kalp krizi ve inme riskine karşı etkisizdir. Doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Egzersiz ve az yağlı bir diyet, alkolsüz ve sigarasız bir yaşamla ilaç daha etkilidir. Günde 105 mg’dan fazla alınmaz ve ağız yoluyla içilir. Her gün içmeyi unutmayın. Faydasını 2 ay içinde görmeye başlarsınız. Olası yan etkileri az kişide ve orta derecede görülür ki onlar da şöyledir.

Safra kesesinde taş oluşumu, karaciğer sorunları, bulantı, kusma, mide-karın ağrısı, koyu renkli idrar, gözde ve ciltte sararmadır. Kas sorunları, halsizlik ve ateş çok seyrek görülebilir. İyi kolesterolü de düşürebilir. Ağrı ve döküntü de nadir görülür. Bu belirtilere rastlıyorsanız doktorunuza acilen bildirin.

Fenofibrik aside hassasiyetiniz varsa ilacı kullanamayabilirsiniz. Doktor ve eczacınıza alerjilerinizi anlatın. Böbrek, karaciğer, safra hastalıklarınız ya da geçmişiniz varsa mutlaka belirtin. Yaşlılarda kas sorunları yapabilir dikkat edin. Gebelikte kullanılması önerilmez. Bu ilacı kullanırken bebek emzirilmemelidir.