Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Fazla Yağları Atmak İçin Faydalı Egzersizler

Bazen bünyenizi zorlayıp, şoke ederek vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Vücudunuzun egzersizler arasında ara sıra molaya ihtiyacı vardır. Bu molalar sayesinde büyük değişimler de olur. Ağır egzersiz planlarını senede birkaç kez uygulamayı denemelisiniz. Kas gruplarını bu sayede zorlayarak onları şaşırtabilir, daha çok gelişme sağlayabilirsiniz. Belli kas gruplarını, bu süreçte 3-4 gün arka arkaya, birkaç set halinde çalıştırmak başarılı sonuçlar verebilir.

Kasları, egzersizin temposunu ayarlayarak şaşırtıp, uyarabilirsiniz. Ne kadar uzun süre kaslarınızı çalıştırırsanız, o kadar geliştirirsiniz.

Mesela kol çalışmalarınızda ikiye kadar sayıp kaldırın, dörde kadar sayıp, indirin. Daha fazla zamanı kasları gererek harcarsınız. Daha verimli sonucu böylece zorlanıp, alırsınız. egzersiz sırasında ve sonrasında bu sayede kalori yakımınız hızlanır.

Tam olarak bir egzersizi tamamladıktan sonra, hareketin en zor yerinde ikinci seferde hareketi yarım bırakın. Kas gerginliği, ekstra tekrarlar yaptığınızda aynı sürede artar. Kas hücrelerine, bunu yaparken daha çok kan pompalanır ve kas gelişimi artar.

Birer damble’ı ellerinize alın. Üst kolları, dambılları omuza yaklaştırırken kımıldatmayın. Yavaşça daha sonra indirin. Orada durun ve omuzlara tekrar yaklaştırın. Başlangıca dönün.

Sadece kardiyo egzersizlerde hız, geçerli bir faktör değildir. Hız katınca, hangi egzersizi yaparsanız yapın daha çok kalori yakarsınız. Bunun yanında güç de kattığından dolayı atletik olursunuz.

Hızlı tempoda, kendi vücut ağırlığınızı kullanarak hareket edin. Farklı kas gruplarını böylece çalıştırmış olursunuz.
Zıplayarak uygulanan pliometrik antremanlar, kalori yakmanızı sağlayarak, kasları yağlardan arındırırlar. Vücudu yer çekimine karşı çalışmak zorlar. Farklı kas gruplarını, zıplamak hareket ettirdiğinden, egzersiz daha yoğun olur.