Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Farkındalık, Stres, Depresyon Ve Anksiyeteyi Azaltıyor

Farkındalık, dikkatlilik ve düşüncelilik kavramları stresi azaltıyor. Oxford Üniversitesi ruh sağlığı topluluğuna göre %58 anksiyeteyi, %57 depresyonu ve %40 stresi azaltabiliyor.

Bir aylık farkındalık kursu alan kişilerde bu iyileşmeler görülmüştür. Sürekli pratik düşünmeyi öğrenen farkındalığı yükseltilen öğrencilerde bu değişimler izlenmiştir. Bireysel ve grup terapileri ile eğitimleri terapis etkileşimleri fayda göstermiştir. Yüz yüze farkındalık kursları psikolojik terapi niteliğindedir. Daha etkin ve sık öğrenme becerilerinin geliştirilmesi kendiyle tanıdıklarıyla ve farklı kişilerle iletişiminde önemlidir.

Bu iletişim değişimi farkındalığı kazandırır. Kişi daha dikkatli duyarlı ve sorgulayıcıdır. Online teknoloji eğitimleri sayesinde internetten farkındalık eğitimleri alınabilir. Bu da önemli ölçüde stres, depresyon ve anksiyeteyi azaltır. Farkındalık kavramı son birkaç aydır popüler ve gündemde. Toplum refahını korumak sağlığı geliştirmek adına uygun maliyetli online ruh sağlığını destekleyen bu uygulamaların devamı bekleniyor.