Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Evliliğin Sağlık Üzerindeki Şaşırtıcı Faydaları

İlişkilerimiz sağlığımızı ruhsal ve fiziksel anlamda etkileyen unsurlardır.

İkili ilişkilerimiz evliliğe dönüştüğünde sağlığımız bundan nasıl etkilenir? Yeni bir araştırmaya göre evlilik sadece mutluluk vererek ruhumuzu beslemekle kalmıyor aynı zamanda ilginç fakat kemik sağlığımızı da koruyor. Osteoporoz araştırmalarında bu olayın perde arkası incelenmiştir. Evlilik tarihinden itibaren osteoporoz oranı düşen 632 yetişkin anketlerde bu sonucu bildirmiştir.

Kemik mineral yoğunluğu ölçülen katılımcılar evlilikten önce ve sonra yaptırdıkları bu ölçümlerde fark olduğunu görmüştür. Kemik gücünün evlendikten sonra arttığı görülmüştür. İlk kez evlenen kişilerde kemik yoğunluğu ve gücü çok daha yüksek çıkmıştır. 25 yaşından önce evlenen erkeklerde kemik yoğunluğu daha zayıf çıkmıştır. Zaman içinde kadın açısından eş desteği ve bakımı ile kemikle güçleniyor.

Eşleri tarafından takdir ve mutlu edilen kadınların tuhaftır ki kemik gücü daha yoğun ve kuvvetlidir. Hayatımız boyunca yaşadıklarımız özellikle stres ve huzur faktörleri kemiklerimizi etkiler. Evlenince mutlu olan kişilerin kemik sağlığı gelişiyor. Stresli ve mutsuz kişilerde ise durum tam aksi. Tutarlı ilişkiler, destekleyici evlilikler kemik sağlığı açısından önemlidir. Eşinize yakınlaşmak ve mutlu olmak için artık bir sebebiniz daha var.