Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Evinizdeki 10 Gizli Alerji Noktası

Saksı bitkilerinde fark etmeseniz de alerjik öğeler, mikrop ve bakteriler yer alabilir.

Genellikle beklenmedik yerlerde alerjenler sizi bulur. Küf, toz, hayvan tüyü ve her köşede pusuda tetikte alerji vermeyi beklerler. Ev bitkilerinize bir göz atın. Küf sporları bitki aralarında ve içlerinde büyüyebilir. Bitkilerde dahi temizlik önemlidir. Aşırı sulamadan kaçının ve ölü yaprakları söküp atın.

Evcil hayvanlar da diğer risk faktörü. Alerjisi yaygın bir durumdur. Tüyünden, kokusundan veya tuvaletinden kendinizi iyi koruyun. Gerekli derin temizliği yapın. Ölü deri hücrelerinin halı gibi yerlere bulaşmasını önleyin. Hayvan tükürük, idrar ve diğer dışkılarını solumayın ve dokunmayın. Balkonda veya bahçede besleyin. Toz ve polenleri de ortamınıza çekerler. Yatak odanızdan uzak tutun. Oyundan sonra ellerinizi yıkayın.

 
Halı ve kilimler de alerjenlerdendir. Mikroplu toz akarlarını barındırır. Sıkça havalandırıp temizleyin. Hatta halı kullanmayın. Hepa filtreli vakumlama araçları kullanın. Nemli havayı dağıtın banyoda kullanmayın ve sıkça havalandırın.

Kitaplarda bile toz akarları, küf sporları ve küçük yaratıklar barınabiliyor. Kapalı raflarda ve ciltli olarak saklayın. Kitaplarda bile temizlik yapın. Kitap okurken bir şey yemeyin arasına kırıntılar girebilir.

Döşeme mobilyalar. Toz akarları için rahat bir sığınaktır. Mobilya kumaşlarını ve yerleri sıkça temizleyin. Deri gibi pürüzsüz yüzeyleri tercih edin. Nemli olarak ıslak da bırakmayın.

Yatak ve yatak odası. Geceleri uyku halindeyken bu zararlılar bizi hedef alır. Bu zararlıları uzak tutmak için iyi temizlik ve havalandırmanın yanında bazalı yataklar ve anti alerjik yastıklar kullanılmalıdır. Saten yorgandan kaçının. Çarşafları sıcak suda yıkayın.

Peluş oyuncaklar. Çocukları da korumak gerek. içi doldurulabilen ve çıkartılabilen oyuncakları temizleyin ve sıcak suda yıkayın. İyice kurulayın.

Banyo. Duş fayanslarında ve küvetinde küf sporları doludur. Sıcak nemli ve ıslak yerlerde ürerler. Duvar arkasında çatlağında ve zemin altında birikirler. Banyoyu temiz ve kuru tutun. Sızdıran muslukları onarın. Duş sırasında havalandırmayı kullanın. Çamaşır sulu bir çözeltiyle etrafı silin.

Mutfak. Buzdolabını özellikle sıkça temizleyin, rafları çıkarıp silip yerine takın. Eski ve küflü yiyecekleri çıkarın. İyice fırçalayın. Kapalı ortamda çöpleri tutmayın. Hamam böceği ürer. Anti alerjik yüzey temizleyici kullanın.

Klima. Serin ve kuru bir ortam yaratsa da soğutma fanı toz ve mikropları çekebilir. Mantar bile üreyebilir. Filtresini düzenli olarak değiştirin ve temizleyin. Her yıl dezenfekte edin ve profesyonel bakım yaptırın.