Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Evde Saç Uzatma Yöntemleri ve Doğal Saç Uzatmanın Yolları

Saç uzatan bitkisel kürler

Saç uzatan bitkisel kürler

Saç uzaması hızı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Daha çok genetik özelliklere bağlıdır. Saçların hızlı uzaması için öncelikle saçın uzamasını engelleyen etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Sonraki aşamada ise sağlıklı uzayan saçlara özenle bitkisel ve doğal bakım yapmak gerekir. Saçlarınızın hızla uzaması için öncelikle saç maşası, saç düzleştiricisi ve saç kurutma makinesi gibi ısı veren ve saçların sağlığını tehlikeye atan işlemlerden uzak durmalısınız. Bu işlemler saçı yıpratarak uçlarının kırılmasına ve saçların uzamasının yavaşlamasına neden olabilir. Mümkünse saçlarınızı tararken kopmasına neden olmayacak yumuşak fırçalar kullanmalısınız. Ve güneşli günlerde şapka gibi aksesuarlar kullanarak saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumayı unutmayın. Saç boyaları da saçları yıprattığı için saçlarınızın uzamasını istediğiniz dönemlerde boya kullanmamanız, saçlarınızı doğal halinde bırakmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Eğer saçlarınızı sağlıklı uzasın istiyorsanız çeşitli kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat saçların sağlıklı ve hızlı uzaması için piyasada pek çok kozmetik şampuan ve serum bulunsa da en doğal yöntem bitkisel çözümlerdir. Saç dökülmesini engelleyen ve saçların uzamasını sağlara bitkisel çözümler sayesinde klinik tedaviler ile para harcamadan sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda saç uzaması için ne yapılmalı sorusuna yanıt teşkil edecek doğal çözüm kürlerini sizlerle paylaşacağız.

Saç Uzaması İçin Doğal Çözümler ve Saç Uzatan Yağlar, Bitkiler, Bitkisel Çözümler

1. Soğan suyu saç uzatırmı?

Soğan yemeklerde tat katmak için kullanılan bir besin olsa da aynı zamanda saç büyümesi için bitkisel bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğan suyunda bulunan kollajen ve kükürt dokularının üretimini artırır. Bu dokular saçınızın yeniden büyümesine yardımcı olur.

Soğan suyu uygulaması nasıl yapılır?

2 ya da 4 adet soğanı rendeleyin ve suyunu almak için iyice ezin. Elde ettiğiniz soğan suyu ile saç derisine masaj yapın. 1 saat kadar masaj yapmaya devam edin ve 15 dakika kadar da soğan suyunu saç diplerinizde bekletin. Ardından soğanın kokusunu gidermek için bitkisel ve hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulama hem saçlarınızın daha hızlı uzamasına sağlayacak hem de saç dökülmelerini engelleyecektir.

Soğan kullanılan diğer bir yöntem;

• 4 ila 5 adet soğanı soyun ve doğrayın.

•1 litre suyu kaynatın.

• Kaynar suya kıyılmış soğanları ekleyin.

• Bu şekilde 5 ila 10 dakika kadar kaynatın.

• Daha sonra soğumaya bırakın.

• Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulamak için normal su yerine bu karışımı kullanın. Sonrasında kesinlikle saçınızı durulamayın.

• Eğer kokuya dayanabilirseniz o gün içerisinde saçlarınızı tekrar yıkamayın. Ertesi gün sadece su ve şampuan kullanarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

• Eğer kokusundan rahatsız olursanız en erken 1 saat sonra yıkayabilirsiniz.

Soğan suyu saçın yeniden büyümesine yardımcı olur ve aynı zamanda saçlara muhteşem bir parlaklık kazandırır.

2. Saç Uzamasına Yardımcı Patates Suyu Kürü

Soğan suyu dışında saç uzaması için patates de kullanabilirsiniz. Patates A vitamini, B vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yeterince vitamin almazsanız saçlarınız da kuru ve kırılgan olur. Saçlarınızı güçlendirmek için mutlaka vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri almalısınız. Patates suyunu saçlarınıza doğrudan uygulayabilirsiniz. Sadece 3 ya da 4 patatesi rendeleyin ve ezerek suyunu sıkın. En az 15 dakika boyunca patates suyunu saç derisine masaj yaparak uygulayın. 15 dakika da bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Patates maskesi

İhtiyacınız olanlar:

•3 adet patates

• 1 yumurta sarısı

• 1 yemek kaşığı bal

Yol:

3 adet patatesi rendeleyip suyunu sıkın. Patates suyuna yumurta sarısı ve bal ekleyerek karıştırın. İyice karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra saç diplerine uygulayın. Yarım saat bu şekilde karışımı saç diplerinde bekletin ve ardından hafif ve doğal bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Yumurta sarısı ve bal kuru saçlar için oldukça faydalıdır. Patates suyu ise saçların nemini en iyi şekilde karşılayan bitkisel bir çözümdür.

3. Yumurta saç uzaması için ekstra protein sağlar

Saçların temelini oluşturan madde proteindir. Yumurta protein deposu olduğu için yapmanız gereken bir ya da iki yumurtayı saç derisine masaj yaparak uygulamaktır. Bu şekilde 1 saat kadar bekledikten sonra hafif ve doğal bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yumurta maskesi

ihtiyacınız olanlar:

• 1 ya da 2 yumurta akı

• 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

• 1 tatlı kaşığı bal

Yumurta akları ile zeytinyağı ve balı bir kapta karıştırın. Bu karışımı maske olarak saç diplerine uygulayın. Saçınızı bir tülbent ile örterek yaklaşık 15 ila 20 dakika bekleyin. Daha sonra hafif ve doğal bir şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

4. Saçlarınızı elma sirkesi ile durulayın

Elma sirkesinin saç derisine pek çok faydası vardır. Elma sirkesi saç köklerini uyarır ve saçların daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Ayrıca pH dengesini koruyarak saç derisini temizler. Saçlarınızı yıkarken son durulama da elma sirkesi kullanabilirsiniz.

5. Saç uzaması için Çemen kürü

Çemen, dünyanın pek çok yerinde eski çağlardan beri saç dökülmesi tedavisi için kullanılan bitkisel bir çözümdür.

İhtiyacınız olanlar:

• 2 ila 3 yemek kaşığı çemen otu tohumu

• Biraz su

24 saat boyunca su içinde çemen tohumunu bekletin. Saçlarınızı durularken bu suyu kullanın. Ardından saçlarınızı normal suyla durulamayın. Çemenli su ile saçlarınızın 3 saat kurumasını ve suyu çekmesini bekleyin. 3 saat sonra, ılık su ile saçınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken asla sıcak su kullanmayın. 1 ay boyunca bu uygulamayı yaparsanız saçınızı gücünü ve hacmini geri kazandığını görebilirsiniz.

Hızlı Saç uzatan Çemen otu maskesi:

• 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu

• Hindistan cevizi sütü ( çeyrek bardak ya da saçınızın uzunluğuna göre daha fazla kullanabilirsiniz. ) Çemen tohumu ile hindistan cevizi sütünü karıştırarak macun haline getirin. Karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde yarım saat kadar bekledikten sonra doğal ve hafif bir şampuan ile saçlarınızı yıkayın.

6. Hint bektaşi üzümü ve çarkıfelek, sabun ağacı tohumu karışımı

Hint bektaşi üzümü (amla) içerisindeki C vitamini ve antioksidan ile saçların için güçlü bir bitkisel tedavi sunar. Hint bektaşi üzümü kolajen üretimine ve aynı zamanda saç uzamasına yardımcı olur. Sadece 2 çay kaşığı amla tozu ve limon suyunu karıştırarak saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulamalısınız.

Hint bektaşi üzümü, akasya, reetha ile bitkisel şampuan ihtiyacınız olanlar:

• Hint bektaşi üzümü (amla ) – 100 gr

• Çarkıfelek meyvesi- 100 gr

• Sabun cevizi bitkisi (sabun ağacı tohumu ) – 100 gr

• 2 litre su

Tüm bitkileri (amla, Çarkıfelek meyvesi ve sabun ağacı tohumu) bir gece boyunca suda bekletin. Sabah su yarıya inene kadar bitkiler ile birlikte suyu kaynatın. Soğumasını bekledikten sonra bekletin bitkilerle birlikte yoğurarak lapa haline getirin. İyice süzdükten sonra karışımı şampuan kutusuna doldurun. Her yıkamada bu şampuanı kullanabilirsiniz. Bitkisel şampuanınızı kullanırken diğer şampuanların aksine saça masaj yaparak uyguladıktan sonra ovmanıza gerek kalmaz. Bunun yerine saç dipleriyle temas etmesi ve saç derisinin şampuanı çekmesi için 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ardından saçlarınızı durulayıp saç kremi uygulayarak saçlarınızı yumuşatmalısınız. Saçlarınızı yıkarken karışımın gözlerinize kaçmamasına özen gösterin.

Bu ev yapımı saçlarınıza parlaklık verir ve tüm yağı, kiri yok eder. Yaklaşık 2 ay boyunca saçınızı bu şampuanla düzenli olarak yıkarsanız saçlarınızın çok hızlı bir şekilde uzadığını fark edebilirsiniz. Saçlarınıza bitkisel çözümleri uygulamanın yanı sıra saçların sağlıklı uzaması için haftada bir kez besleyici yağlar kullanabilirsiniz. Biraz zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da badem yağı ısıtın ve nazikçe dairesel hareketlerle saç derisine uygulayın.

Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzaması için kozmetik şampuanlar ya da kimyasal ilaçlar kullanmadan sadece bitkisel yöntemlere başvurarak istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Biraz daha sabır gerektiren bir durum olsa da bitkisel çözümler her zaman daha sağlıklı ve daha doğaldır. Bahsettiğimiz bitkisel çözümleri uygulayarak ve sabrederek istediğiniz parlak, sağlıklı ve uzun saçlara ulaşabilirsiniz.