Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Evcil Hayvanını Kaybedenler Bununla Nasıl Başa Çıkar?

Yıllardır her şeyimiz olan minik dostlarımızı kaybettiğimizde yani öldüklerinde bununla başa çıkmamız korkunç bir duygudur.

Sanki ailenizden bir dalı söküp atmış gibi hissedersiniz. Bu kaybın acısı uzun zaman sürebilir. Hayvan severler bu acı deneyimden sonra toplu terapi merkezlerine bile başvuruyor. Danışmanlar ve çeşitli dayanışma gruplarına katılarak acılarını paylaşan kişiler bir nebze olsun rahatlıyor.

İlk başta, kindar, öfkeli, acımasız, soğuk ve uzak karakterlere bürünen bu kişiler zamanla yumuşuyor. Suçluluk duyguları depresyona da dönüşebiliyor. Ben nasıl bu hayvana bakamadım veya zamansız öldü gibi düşünceler başlıyor.

Bize gerçek anlamda karşılıksız sıcacık sevgilerini veren can yoldaşlarımızın kaybı derin yaralar açabiliyor. Onlarla geçirdiğimiz güzel günleri düşünmemiz gerekiyor. Destek grubuna dahil olun, yasını tutun ve bir süre yalnızca bunu gerçekleştirin.

İyileşmek için sevdiklerinizden yardım isteyin. Arkadaşlarınıza, ailenize hatta iş vereninize durumu anlatın. Onlar da anlayışlı olacaktır. Kurslara ve etkinliklere katılın. Bir müddet sonra başka bir evcil dostu evlat edinin. Sıcak tüyleri ile sizi sevgiyle sarsın yaralarınıza merhem olsun.