Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erken Doğumun Ertelenmesini Haber Veren Şey

Araştırmalara göre insan beyni bunu da önceden belirleyip sinyal veriyor ve bizi uyarıyor.

Evet, erken doğacak olan bebekler normal zamanında doğmaya karar verdiyse erken doğumun ertelendiğini beynimiz ve beyin kimyasalları haber veriyor. 32 hafta ve öncesinde doğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerde beyin taramaları yapılmıştır. Bu bebeklerin beyin sinyalleri ile doğum zamanının tespit edilmesi ise hayret vermiştir.

Risk altında olan yeni doğanların beynindeki beyaz bir madde incelenmiştir. Bu maddeden kimyasal testleri yapılmıştır. Bu kimyasal aynı zamanda beyin motor becerilerini ve sorunlarını da ortaya koyuyor. Bir eylemi gerçekleştirecek olan beyin motorları ve kasları hareket ettirecek olan motorların işlevleri ölçülmüştür.

Doğumda bu beyin kimyasallarının zarar görmesi erken doğumda yaşanan riskler ve sorunlar ileride çocuğun beyin kontrolünü de etkiler. Motor gelişimi ne yazık ki %70 gerileyebilir. Yoğun tedavilerin etkinliği artırılsa da prematüre bebeklerde bu sorunlar yaşanıyor. Fizik tedavi seçenekleri ise yetersiz olduğu gibi pahalı. Bu bebeklere kaliteli ve sorundan uzak bir yaşam sunmak çok önemli.