Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erken Doğumun Asıl Sebebi Nedir?

Galveston’daki Texas Medical Branch Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yeni bir çalışmada erken doğumların nedenleri araştırılmıştır.

Birçok erken doğumun nedeni oksidatif stres olarak belirlenmiştir. Özellikle anne karnında sigara dumanına maruz kalan fetus, fetal membran plesanta zarının delinmesi ile tehlikeye girer. Plasenta dokusu hızla yıpranır ve doğum başlar. Oksidatif stres gebelikte yaşanan tüm olumsuzluklar olarak görülebilir.

Stres, alkol, kafein, sigara, uykusuzluk, kötü beslenme, ağır kaldırma gibi. Çevresel kirlilik ve toksinler de elimizde olmadan bebeğe ulaştırdığımız zehirleyici etkenlerdir. Yüksek vücut kitle endeksi yani aşırı kilolu olmak da gebelikte risklidir. Enfeksiyon ve hastalıklar, ilaçlar ve kötü gıdalar erken doğuma sürükler.

Hasar mekanizmaları ise hala belirsizdir. Hamilelik sırasında antioksidan takviyesi erken doğumları azaltmak için başarısız olmuştur. Dünyada milyonlarca gebelik erken doğumla sonuçlanıyor. Bu bilgilere göre tedbir alınarak sağlıklı bir gebelik elde edilmelidir. Erken doğum size ve bebeğinize zarar verecektir.