Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erken Doğumu Haber Veren Kan Testi

Bir tür kan testiyle artık erken doğum önceden bilinebilecek ve gereken önlemler alınabilecek.

%70 oranda erken doğumun önceden bilinerek önlem alınması bekleniyor. Kanada Toronto Üniversitesi araştırmacıları konuyla ilgili bilgileri vermiştir. Birçok gebe gereksiz yere hastaneye kaldırılıyor ve bu stresi boşuna yaşıyor. Oysa olası doğum riskleri beklenmedik bir anda gelecek erken doğumu belirleyen bir kan testi çok işe yarar.

Destekleyici bakım almak gebeliğin sonlarına doğru önemlidir. Gereksiz hastaneye yatış ve zamanından önce taburcu edilme erken doğumun gerçekleştiği ana denk gelemeyebilir. Erken doğumla doğan bebekler en kısa olarak 10 gün içinde ailelerine teslim edilebilir. Bu oran %5’tir. Genelde uzun bir süreç onları bekler hastanede aylarca bile kuvezde kalabilir.

Fetal fibronektin kan testi ile gebeliğin bu önemli riskini önceden bilmek mümkün. Her sağlık durumunda ve her gebede bu test kullanılamaz.  Kan örnekleri uygun tedavi yapılmasını önlem alınmasını ve doğuma hazırlanmak gerektiğini bize bildiriyor. Bu testin avantajlarını hastaneler ve doğum servisleri kullanmalıdır.