Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erken Doğum, Doğum Sonrası Depresyonunu Artırıyor

Bu kanıya göre tam aksini düşünürsek, normal gebelik süresi sonunda yani 36-38 hafta sonunda doğum yapan bir kadının, doğumdan sonra depresyona girme ihtimali azalıyor.

Erken doğum sağlık riskleri ve diğer sorunları nedeniyle, doğum sonrasında kadınlara depresyon olarak geri dönebiliyor. İlk 6 ay içinde yapılan doğumdan sonra depresyon kadınların yakasını bırakmıyor.

Hele bir de çalışan kadınsa ve izni kısıtlıysa doğumdan kısa bir süre sonra işe dönemk zorunda kalıyorlar. Bu durum da işe, sosyal ortamlara adapte olmayı zorlaştırıyor.

Maddi manevi zorluklar çekiliyor.%13 oranında erken doğum sonrası depresyon riski var. Bu da tüm yaşamı alt üst edebiliyor. Doğum sonrasındaki 1 yıl boyunca anneler izne çıkmalı veya işlerini bırakmalıdır.

Özellikle iç ve dış ortam adaptasyonu ve kendi ruh sağlığı için, ayrıca bebeğe yeterince ilgi ve sevgi verebilmek açısından, 1 yıllık bir ara çok iyi gelecektir.

Aksi takdirde depresyon kalıcı olarak yerleşebilir. 6 haftalık izin kullanan kadınlar, 12 hafta ve 6 ay izin kullanan kadınlara bakıldığında da bu durumu kanıtlar nitelikte bilgiler alınmıştır. Ücretsiz izin hakkınızı da kullanın ve gerekirse sağlığınız için işi bırakın. Ara vermek bu süreçte en sağlıklısıdır. Hele ki erken doğum yaptıysanız.