Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerin Cinsellik Problemleri, Anne Sütü Hormonuna Bağlı

Kadınlarda anne sütü gelişimi sağlayan hormon anneden oğluna kalıtsal olarak geçerek erkeklerde cinsel işlev bozukluğuna yol açabiliyor.

Cinsel sorunların büyük ölçüde nedeni olarak gösteriliyor. Prolaktik düzeyi düşükse erkeklerde cinsel işlev bozukluğu görülüyor. Ayrıca psikolojik sorunlara da yol açıyor. Prolaktin hormonu, rahim, bağışıklık sistemi hücreleri, beyin, meme, prostat, deride erkeklerde ve gebe olmayan kadınlarda yağ dokusu da dahil vücudun diğer bölgelerine hipofiz bezi tarafından salgılanır. Erkeklerde de meme sütü hormonu doğal olarak bulunur.

Yüksek seviyede salgılandığında gebelik sürecinde anne sütünü oluşturur. Aşırı tiroid aktivitesi ve dopamin salgılanması sonucu bu hormon aşırı salgılanabilir. Kullanılan ilaçlar, uygulanan tedaviler ve diğer etkenlerle anne sütü hormonu salgılanabilir. Fazla salgılandığında istenmeyen süt üretimi, adet döngüsü bozuklukları ve östrojen ile testosteron seviyesizlikleri kadınlarda görülür.

Erkeklerde ise iktidarsızlık yüksek seviyelerde salgılanınca, cinsel işlev sorunları da çok düşük salgılanınca ortaya çıkıyor. Yani dengede salgılanması gerekiyor. 40 ila 80 yaş arasındaki erkeklerde doğal cinsel işlevi sağlamak için sigara alkol sınırlandırılmalı, kolesterol, tansiyon ve kilo normale döndürülmeli, fiziksel olarak aktif olunmalı ve stres yenilmelidir.