Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerin Aldatmasına Engel Olan Hormon

Cuddle hormone yani kucaklaşma hormonu erkeklerin tek eşliliği seçmesinde büyük etken.

Eşlerini veya sevgililerini aldatmalarına engel olan bir bakıma onlara içsel olarak dur diyen hormon. Bu hormonun bilinen adı oksitosin hormonu ve diğer kadınlarla ilişki yaşama, kaçamak ve aldatma olasılığını azaltıyor. Kararlı ve istikrarlı ilişkisi olan 20 erkekle oksitosin deneyi yapılmıştır. Burun spreyi şeklinde ve bir gruba da plasebo etkili başka madde verilmiştir.

Daha sonra eşlerinin fotoğrafları gösterilmiştir. Ardından tanışmadıkları güzel kadınların fotoğrafı gösterilmiştir. Bu hormonu alan erkekler eşlerini daha çekici bulmuştur. Oksitosin içeren burun spreyinden sonra duyguları ve düşünceleri bakımından eşleri daha yüksek puan almıştır.

Oksitosin alan erkeklerin beyinlerinin her iki tarafında da eşlerini görünce oluşan zevk heyecan ve duygular ödül ve zevk alanlarına eşit yayılmıştır. Sadece partnerleri onlara sıcak ve hoş gelmiştir. Çiftler karşılaştıklarında oluşan o heyecan ve kalp atışı dalgalanması bu hormonun eseri. 20 saniye boyunca yaşanan kucaklaşma dokunma görme konuşma hissi mutluluk veriyor ve aldatmayı önlüyor.