Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerde Varikosel Ve Kısırlığa Çareler

Skrotum yani penisin arkasında vücudun bir parçası olan acılı bir şekilde kendini belli eden varikosel sorunu ile kısırlık arasında bağlantı var mı?

Testislerde ağırlık hissi yapan bacaklarda varise yol açan bu sorun erkeklerin canını yakıyor. Kan geriye doğru akar ve sorunlar başlar. Oksijen ve kan arterlerden geriye doğru gider cinsel ve üreme kanallara akış gerçekleşmez. Bu bozukluk da kalıcı hasara hatta kısırlığa bile yol açar. Bu anormallik erkeklerde genelde 15 ila 30 yaşları arasında oluşuyor.

%20 oranında erkekte bu sorunlar var. Damar ve valfler sıkışıyor ve birçok sorun başlıyor. Varikosel ile testislere yakın damarların dilatasyonu görülüyor bu da varikosele sebep oluyor. Meni anormallikleri ve testiste değişiklikler ve anormallikler görülüyor. İlk belirti fakr edildiğinde doktora gidilmeli.

Cerrahi ise bu sorunun tek çözümü gibi. Alternatif çareler tıbbın gelişmesi de çok yararlı oluyor. Kan akışını yeniden sağlayıcı bobinler damarlarda kullanılıyor. Ayakta tedavi ile kateter eşliğinde uygulanıyor. 24 saat içinde normal yaşama dönülebiliyor. Meni ve sperm üretme yeteneği geri kazandırılıyor ki kısırlık da böylece çözülüyor.