Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerde Kısırlık Sebepleri, Sperm Üretimini Bozan Etkenler

Erkekler erkeklik güçleriyle övünmeyi sever ancak bebek yapmak için gereken yeterliliklerini bilmez.

Sadece zamanı geldiğinde cinsel birleşme ile baba olabileceklerini düşünürler, ki hata burada başlar. 18-25 yaş arası erkeklerle yapılan çalışmada yıllar içinde kısırlık oranının %60 oranında arttığı görülmüştür. Subfertilite oranı artmıştır yani baba olma şansı çoğu erkekte giderek kayboluyor.

Spermler çok az üretilir çok yavaş hareket eder böylece döllenme şansı 0 a yaklaşır. Plastik ve kimyasal sanayi ürünleri, çevresel atık ve kirlilikler, parabenler ve ilaçlar kısırlığı gittikçe artırıyor. UV ışınları aşırı güneşte kalma hayvansal besinleri tüketmek de zararlıdır. Hormonal ilaçlar da erkeklerde kısırlık nedenidir. Endokrin bozucular kanser tedavileri gibi ağır yöntemler de erkeklik gücünü bozabiliyor.

Genç yaşta testis kanserine yakalanan erkeklerde sperm üretimi azalır. Testislerin sperm üretebilmesi için uygun sıcaklığını koruması şarttır. Aşırı sıcak temaslar ve ortamlar kısırlık sebebidir. Sıkı pantolon ve iç çamaşırları havuzdan denizden enfeksiyon kapma gibi etkenler de erkeklerde kısırlık sebebidir.