Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Çocuk sahibi olabilmek için kadınlarda olduğu gibi erkeklerde meydana gelebilen bir takım sağlık sorunlarından dolayı kısırlık nedeniyle çocuk yapmak mümkün olmayabilmektedir.   

Erkeklerde yaşanan kısırlık nedenlerini ele almak gerekirse; kısırlığa neden olan sebeplerin başında aşağıdaki maddeler gelmektedir.

• Sperm oluşumunda bozukluklar: erkeklerde kısırlığı meydana getiren en önemli sebeplerden biri sperm oluşumundaki bozukluklardır. Yeterli miktarda üretilemeyen spermler kısırlığın en büyük sorunlarındandır. Özellikle çok sıcak ortamda çalışanlar, sürekli oturarak çalışanlar, kimyevi ortamda çalışanlar, hastalık sebebiyle alınan ağır ilaçlar sperm üretimini düşüren başlıca sebeplerdir. Ayrıca küçük yaşlarda geçirilen ağır hastalıklar sebebiyle de hasar meydana gelerek sperm üretiminde sorun yaşanabilmektedir.
• Sperm kanallarında taşınma bozuklukları: Sperm sayısı ve kalitesi normal olan erkeklerde sperm taşıma kanallarında bozukluk ve tembellik olduğunda sperm sağlıklı bir şekilde kadın yumurtasına taşınamayacağından kısırlık şeklinde bir durum meydana gelmektedir. Bunun nedeni, sperm kanallarının gelişmemesi veya kanallarda oluşan iltihaplı ağır hastalıklar sonucu gerçekleşmiş cerrahi işlemlerden kaynaklanabilmektedir.
• Kesin ve net olarak bilinen nedenlerin dışında bazen çeşitli diğer nedenlerden dolayı da erkeklerde kısırlık meydana gelebilmektedir. Bunların başında; çevresel sorunlar, kalıtsal bozukluklar, yoğun stres, hormon düzeyleri gibi faktörler gelmektedir. Tüm bu faktörler sperm kalitesini ve düzeyini olumsuz yönde etkileyerek kısırlığa sebep olmaktadır.