Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerde Düşük Testosteron Ve Cinsel Dürtü

Testosteron bir erkeğin cinsel dürtü ve performansını etkileyen hormondur.

Düşük testosteron düzeyi cinsel tatmin ediciliği azaltır. Cinsel sorunlar ve başta da erektil disfonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Bir erkeğin cinsel performansı 20li yaşlarda zirvede iken ilerleyen yaşlarda bu hormon işleyişi yavaşlamaya ve cinsel hayatı etkilemeye başlar.

Stres, depresyon ve uyku düzeni de düşük hormonla beraber gerilemeye başlar. Bazı erkeklerde düşük testosteron seviyelerinde dahi libido korunurken bazılarında bu düşük seviyeler cinsel dürtüyü tamamen öldürür.

Yaklaşık %30 oranında erkek düşük testosteronla birlikte düşük libido yaşar. Penise kan gitmemesi, diyabet, yüksek tansiyon, kansızlık ve yüksek kolesterol da erektil disfonksiyon sebebidir. Kan akımı sorunlarında cinsel organlara kan gitmez ve cinsel sorunlar oluşur.

Ayrıca metabolik sendrom, şişmanlık, endotel disfonksiyonu ve diyabet de erkeklerde cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Önce bu sorunlara çözüm bulmak gerekiyor. Testosteron tedavisi erkeklerde cinsel dürtü ve seks memnuniyetini artırır. Uzun vadede bunun yan etkileri henüz bilinmemektedir.