Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkeklerde Cinsel Uyarılmanın 4 Evresi

Kadınlarda görülen cinsel uyarılma evreleri erkeklerde de 4 evrede aynı sırayla yaşanır. Uyarılma, plato, orgazm ve boşalma.

Heyecan ve uyarılma evresi. Fiziksel ve psikolojik uyarılma yaşanır. Ereksiyon durumu başlar. Yani cinsel organ dikleşmeye ve sertleşmeye başlar. Penise kan akışı gider ve uzunluğu artar. Derisi genişler gevşek ve hareketli esnek bir yapıdadır. Testisler yukarı çekilir.

Plato evresi. Penis başı genişler, başın etrafındaki kan damarları dolar. Renk değişir testisler büyüyerek şişer. Sıcaklık hissi yayılır kan basıncı ve kalp atışı artar. Uyluk ve kalça sıkılaşır. Orgazm evresine geçilir.

Orgazm ve boşalma evresi. Üretra kasılmaları başlar zevkin boşalmayla birlikte yaşandığı evredir. Erkeklerde orgazm daha kısa sürdüğü için boşalma akabinde yaşanır pelvik kaslar kasılır penis içindeki sıvı ve spermler boşalır. Durdurulamaz bir noktaya ulaşan boşalma penis, pelvik kaslar ve prostat torbası kasılmalarıyla son bulur.

 

Çözülme evresi. Penis ve testisler normale döner. Toparlanır ve küçülür. Solunum yavaşlar. Boşalmada gecikme ya da sorun yaşanırda karın ağrısı görülebilir. Sorun olduğunda doktora danışınız.