Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkekler İçin Hormon Replasman Tedavisi

Hormon değişim tedavisi sadece kadınlara özgü bir tedavi biçimi değildir, erkeklere de uygulanır.

Erkekte testosteron düzeyleri 30 yaşından itibaren her yıl %1 oranında azalmaya başlar bu da sorunları beraberinde getirir. Hormon düzeyleri azaldığında bu tedavi devreye girer. Erkekte cinsel ve üreme gelişim fonksiyonlarının sağlığı adına bu tedavinin uygulanması gerekir. Kas ve kırmızı kan hücreleri gelişimi için de yine gereklidir.

Peki hormon seviyeleri ve sağlık durumu yerinde olan yani değişmeyen bir erkeğin hormon replasman tedavisine ihtiyacı var mıdır? Erkeklerde düşük testosteron hastalığı olarak bilinen hipogonadizm için yeterli tanılama yapılmalıdır. Bu hormon yeterli seviyede üretilemezse testislerde sorun var demektir.

Cinsel işlev bozuklukları baş göstermeye başlar. 2-3 hafta boyunca kaslardan enjeksiyon terapisi, sırt-kol-kalça-karın bölgelerine testosteron yaması giyme, omuz-kol-karın bölgesine sürülen topikal jel tedavisi ve oral ilaçlar yoluyla hormon tedavisi uygulanır.

Az yan etkisi olsa da bazı kişiler için ciddi yan etkiler gösterebilir. Ödem, akne, sık idrara çıkma, göğüste büyüme, testiste küçülme, uyku apnesi, kolesterol değişimi, alyuvar artışı, spermde azalma, kısırlık ve prostat kanseri gibi küçük büyük yan etkileri vardır. Doktorunuz size en uygun tedaviyi ve şeklini önerecektir.