Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkekler İçin Doğum Kontrol İlacı Var Mıdır?

Melbourne Üniversitesi ve Leicester Üniversitesi’nden araştırmacılar erkeklerin kullanabileceği doğum kontrol hapı üzerinde araştırmalar yapmıştır.

Erkeklerin de doğum kontrol ilacı alarak cinsel ilişkide istenmeyen gebelik riskini önlemek için bir yöntem araştırılmıştır. Bu benzersiz çalışmada sperm tedavisi ve diğer hormonlarıyla olan etkileşimleri incelenmektedir. Yumurtalık ve sperm döllenmesi üzerine düşülmüştür. Düz kas hücreleri ve temel proteinler de çalışmada devreye girmiştir.

Spermin yumurtalığa boşalması ve döllenme engellenmeye çalışılmaktadır. Döllenmede sperm hücrelerinin işlevsiz kalması mekanizmal ve hormonal hedeflerle gerçekleşebilir. Uzun vadede doğum kontrolü sağlayan bu hormal ve işlevsel ilaçlar erkeklere özel olarak üretilmeye çalışılıyor.

Sperm ve testoseron üretimini genel geçer olarak önleyen durduran bir yönteme sahip. Sentetik steroid doğum kontrol haplarını normalde kadınlar kullanıyor ve gebelik böylece önleniyor. Şimdi erkekler için de benzer amaçlı ilaçlar üretilmeye çalışılıyor. Kalıcı ve uzun vadeli etkileri olan maddeler üzerinde çalışmalar sürüyor.