Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkek Sağlığında Düşük Testosteronun Etkileri Nelerdir?

Testosteron erkekteki seks hormonudur ve aynı zamanda çok önemli bir hormondur.

Yüz, kasık, vücut, saç, kas gibi tipik erkeksi özellikler bu hormon sayesinde gelişir. Bu hormon aynı zamanda cinsel dürtü, sperm üretimi ve kemik sağlığını da korumaya yardımcıdır. Beyin tabanında yer alan hipofiz bezi tarafından üretilip salgılanır. Testis organlarına geçerek hayat bulurlar. Testisler testosteron üretimini ve iletişimini kontrol eder. Düşük testosteronun kötü etkileri vardır, bunlar:

Cinsel dürtü yani istekte azalma,
Cinsel performans kaybı,
Ereksiyon sorunu,
Düşük sperm sayısı,
Göğüs büyümesi olarak sıralanabilir.

Ayrıca zamanla, kas kütlesi, saçlar, kemik gücü de kaybedilmeye başlanır, yağlanma görülür. Kronik yani uzun süreli testosteron düşmesinde osteoporoz, ruh halinde bozulmalar, testis küçülmesi, enerji azalması ve kilo alma görülebilir.

Buna neden olan bazı sebepler şunlardır. Travma ya da enfeksiyon gibi testis hasarı, kanser tedavisinde alınan kemoterapi veya radyasyon, narkotik ağrı kesiciler, hormon bozukluğu ilaçları, karaciğer böbrek hastalıkları, obezite, diyabet, HIV/AIDS, genetik hastalıklar nedenidir.

 

Fiziksel muayene sırasında teşhis edilir. Vücut, saç, meme, penis boyutu, testisler kontrol edilir. Kan, hormon ve lab testleri uygulanır. Tedavide sizden eksilen tüm değerler geri kazandırılır. Deriye uygulanacak jeller, iğne, tablet, deri altına palet yerleştirme, hormon tedavisidir. Riski prostat kanseridir. Prostat büyür, akne çıkar, uyku apnesi ve ödem de görülebilir.