Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erkek Çocuklarda Depresyon Sebebi Yanlış Sünnet Olabilir

Prof. Dr. Selçuk Yücel hatalı sünnetin çocuklarda yapabileceği etkilere değindi..

Akdeniz Üniversitesi Üroloji  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Yücel, ”Yanlış kişilerce yapılan  sünnetin ardından penisin göbek üzerindeki yağlı katmanın içerisine kaçması  sonucu gömük penis sorunu yaşanıyor” dedi.

 

Yücel, her erkeğin değişik yaşlarda  sünnet olduğunu, ancak sünnetin ehil olmayan kişilerce de yapılabildiğini  söyledi. Buna bağlı olarak çeşitli sünnet hatalarının yaşandığını dile getiren Yücel, en sık sünnet hatalarının başında penis boyunun kısa kalması olduğuna 

işaret etti.

 

Yücel, ”Yanlış kişilerce yapılan sünnetin ardından penisin göbek  üzerindeki yağlı katmanın içerisine kaçması sonucu gömük penis sorunu yaşanıyor. Çocuklarda bu sorun zamanında teşhis edilip tedavisi yapılamıyor. Ergenlik çağına  gelince başvuruyorlar. En sık gelme nedenlerinin başında penis boyunun  kısalığıyla idrarı tam boşaltamamak ve ayakta idrarı yapamamak geliyor. Özellikle  ergenlik çağından sonra evlilik dönemine gelince penis boyunun kısalığı büyük  sorun oluşturuyor” dedi.

 

Cerrahi olarak penisin içeriye giren bölümünün dışarıya çıkartılmasının  mümkün olduğuna dikkati çeken Yücel, ”Özellikle yeni sünnet olmuş, 10 yaşını  geçmemiş çocuklarda bu çok daha kolay yapılabiliyor. Bu tür hastaların ilaç ya da  krem gibi internetten sağlayabilecekleri tedaviler yerine düzgün şartlarda, sıhhi  koşullarda ve uygun ellerde tedavilerini yaptırmaları faydalı olacaktır” diye  konuştu.

 

Yücel, bu sorunun çocuklar ve gençler üzerinde önemli sorunlara yol  açtığını vurgulayarak, şöyle konuştu: ”Birçok çocuk ve genç utandığı için doktora gidemiyor ve bu nedenle aile  hayatlarında sorunlar yaşıyor. Toplumun tepkisinden, küçümsemelerinden çekiniyor. Gençler yeni evlendiğinde ilişki esnasında büyük problemler yaşıyor. Bu da onları  depresyona sokuyor. Öz güven eksiklikleri oluşuyor. Toplum içinde bu nedenle  evlenemeyen insanlar bile mevcut. Burada en büyük görev ailelere düşüyor.  Ailelerin genellikle ’Yaşı ilerledikçe geçer’ diye düşünüyor. Bu hastalık  büyüdükçe geçmekten ziyade kronikleşiyor.”

         

-”İlaçlar psikolojik bağımlılık yapıyor”-

Prof. Dr. Selçuk Yücel, internet üzerinden satılan penis büyütme  ilaçlarının sağlık açısından çok tehlikeli olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: ”Bu ilaçlara ulaşmak çok kolay. İşin en cezbeden yolu da kim olduğunuzu  kimse bilmiyor. İnternetten istiyorsunuz ve kimin istediği saklı kalıyor. Böylece  utanma duygusunu insanlar yenmiş oluyor. Ama bir süre sonra insanı bu ilaç  olmadan ilişkiye giremeyecekleri düşüncesi sarıyor. İlaçlar psikolojik bağımlılık  yapıyor. Ancak uzun dönemde bu ilaçların ne gibi sorunlara neden olabileceğini  kimse bilmiyor. İlaçlar karaciğerden metabolize ediliyor. Vücuttan atılırken  ciddi hormonal bozukluklar meydana getirebiliyor. Öte yandan bu ilacı  kullanmasına rağmen hayatında bir değişiklik olmayan insanlar, kendilerini  tamamen dışa kapatıp depresyona girebiliyor. Bu nedenle bu tür ilaçların  satışının kontrol altına alınması gerekir.”