Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ergenlikte Ağrı Problemleri Ve Zihinsel Sorunlar

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmasına göre ergenlikte çekilen zihinsel sıkıntılar ağrı olarak geri dönüyor.

Psikologlar ve uzmanlar eşliğinde yapılan çalışmalarda ruh sağlığı sorunları gençlerde kronik ağrılara neden oluyor. Dikkat eksikliği ve davranış bozukluğu ile bu dönemlerdeki sıkıntılar ağrılara da neden olmakta. Depresyon, anksiyete, yeme içme bozuklukları, otistik bozukluklar, dikkatsizlik gibi sorunları da beraberinde getiriyor. 13 ila 18 yaş arasındaki 566 gençle araştırma yapılmıştır. Fiziksel ağrılar 2 sene boyunca anketle araştırılmıştır. Her 10 gençten 7 si kronik ağrı çektiğini bildirmiştir.

Depresif ergenler arasında bu oran 10 da 8 olarak artmaktadır. En sık görülen ağrılar ise kas iskelet ağrılarıdır. Kızlarda ise ruhsal sıkıntılar ve ağrılar daha yaygındır. Mutlaka farkedildiğinde tedavi edilmelidir. Psikiyatrik bozukluklar vücut destek sistemiyle beraber geliştirilmeli fiziksel acılar azaltılmalı kronikleşmeden ağrı sorunları giderilmelidir. Anksiyete ve depresyon bu yaşlarda fiziksel ağrıların en büyük sebebidir. Fiziksel ağrılarla zihinsel sıkıntılar ayrı olarak incelenmemeli birlikte tedavi edilmelidir. Böylece daha kesin sonuçlar elde edilir. Geç kalmamak ve ağrılarla ergenlik sıkıntılarını aynı anda tedavi ettirmek önemlidir.