Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ergenlik Döneminde Hiv Testinin Önemi

HIV, AIDS virüsüdür ve özellikle lise dönemlerinde korunmadan girilen bilinçsiz ve güvensiz cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır.

Genç yetişkinlerin ergenlik döneminde atlattığı süreçte bilgi eksikliğinden ve iç ve dış etkenler sebebiyle girilen cinsel ilişki sonucu HIV virüsü kapmak kaçınılmazdır. Okullarda HIV eğitimi ve bilinci eğitmenler ve tıp uzmanları tarafından verilmeli, ayrıca aile içinde ergenlikten itibaren cinsellik anlatılmalı, korunma yolları, güvensiz ilişkiler ve erken teşhisin önemi anlatılmalıdır.

HIV testi, şüpheli cinsel birleşmeler sonucunda kapılan virüse karşı korunmayı ve dayanıklı olmayı kolaylaştıran, tedaviye erken gitmeyi sağlayan bir tanılama testidir. Güvenli olmayan yerlerde birçok cinsel partnerle birlikte olan gençler AIDS gerçeğiyle karşı karşıya kalır. HIV testleri sağlık kuruluşlarında yapılmakta ve geç kalmadan bir an evvel virüs kapılmışsa bu testle tespit etmek gerek.

Çünkü AIDS, öldürücüdür. Erken tanı erken tedaviye götürür ve hayat kurtarır. Bu konuda iletişimsizlik çekenler, lise dönemi gençleri, sosyal olarak içe kapanık kişiler özellikle 3.7 kat daha fazla risk altında. %56 oranında ise kurtulmak ellerinde. HIV testinin önemi her yerde her zaman vurgulanmalı, korunmadan ve güvensiz cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.