Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Erektil Disfonksiyon Ve Bilinmeyen Sebepleri

Ereksiyon olamamak bir erkeğin en büyük cinsel kabusudur.

Cinsel organ penisin seks sırasında serleşmemesi ve pozisyona girememesi erektil disfonksiyon olarak tanımlanır. Beyinden sinyal iletiminde bir sorun yaşanır. Peki bilinmeyen genel sebepleri neler olabilir?

Sigara, alkol ve uyuşturucu. Madde bağımlılığı kan pompalanmasını zorlaştırır. Cinsel organa kan gitmediğinde ereksiyon problemi ve çeşitli sorunlar baş gösterir. Ağır alkol tüketenlerde daha ağır sorunlar görülür.

Diyabet. %50 oranında ereksiyon sebebidir birçok erkekte rastlanır. Yüksek kan şekeri seviyesi sinir hasarına yol açar kan akışı engellenir.
Şişmanlık. Ekstra her kilo cinsel sorunlara yol açar. Üreme sağlığı bozulur. Yüksek kolesterol yaşayan erkeklerde kalp ve kilo sorunları, diyabet tansiyon ve cinsel sorunlar görülür.

Yaşlanma. Beyin kalp ve önemli organlar ileri yaşlarda geriler işlevini yitirir. Yaşlı erkeklerde penis işlevini görememeye başlar cinsel sorunlar sıkça yaşanır.

Stres. Libidoyu yani isteği düşürür. Depresyon ve diğer hastalıklar cinselliğin önüne geçer. Düzenli egzersiz, iyi beslenme ve iyi uyku bunu yenebilir.
Kellik ise orgazmı ve ereksiyonu önler. Ayrıca bazı ilaçlar da bunun sebebidir.