Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Epidural Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Epidural yöntemin anne ve bebek üzerindeki etkileri her anne adayı tarafından bilinmeli.

Serviks dilatasyonu yavaşlatılıyor suni sancı verilecek anne sancılandırılıyor ve bu şekilde daha kolay bir normal doğum sağlanıyor. Sezaryen gerektirmiyor ve işlem ortalama 20 dk sürüyor. Ateşiniz çıkarsa enfeksiyon ya da başka bir sebebi olabilir müdahale hastanede yapılır. Epidural ağrı vücudun normal bir tepkisi gibi sağlanır.

Kalp hızı artarak rahme daha fazla ve hızlı kan akışı sağlanır. Plasenta uzağında bebeğin besin ve oksijen aldığı kanalın karşısından suni sancı geçer. Birçok kadının epidural doğumla ilgili şüphe ve korkuları vardır. Bu işlemin rahmi ve bebek tüplerini daralttığı ve rahatsız edici olduğu sdece bir söylentidir.

Kendinizi uzman ve emin ellere bıraktığınızda sorun olmadığını göreceksiniz. Deriden uyuşturucu ilaç enjekte edilecek anne rahat bir konuma alınacak biraz basınç hissedilecek. Bacaklarınız doğum sonrası uyuşuk olabilir zayıf ve halsiz hissedilebilir ancak toparlanma kısa sürer. Açma yürüyüşleri yapılmalıdır. Bebeğinizin de ne kadar sağlıklı olduğunu göreceksiniz.