Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Enginar Yaprağı Çayı Zayıflatırmı-Enginar Yaprağı Çayının Faydaları Zararları

Enginar yaprağının çağlar boyunca detoks etkisi olduğu bilinmektedir. Enginar yaprağından elde edilen enginar çayının sağlığa faydaları ise en az enginarın kendisi kadar fazladır. Şimdi öncelikle enginar neye iyi gelir sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.

enginar çayı neye iyi gelir?

enginar çayı neye iyi gelir?

Enginarın bir çok hastalığa bitkisel çözüm sunduğu bilinmektedir. Karaciğer hastalıkları olanların bolca enginar tüketmeleri önerilir. Özellikle sarılık, siroz ve hepatit hastalıkları gibi karaciğerden kaynaklı rahatsızlıkların bitkisel çözümünde enginardan faydalanılmaktadır. Zayıflamak için enginar yaprağı oldukça işe yaramakta ve metabolizmayı hızlandıran bitkisel etkisiyle doğal zayıflama amacıyla kullanılmaktadır. Damar açıcı özelliğiyle de özellikle kolesterol ve trigliserid fazlalığı olan kişilerin damar sertliğine bitkisel şifa olmaktadır. Kalp ağrısı (angina pektoris)şikayetlerinde ve kalp ritm bozuklukluklarında kalbi rahatlatan bir özelliği de olan enginar yaprağı, kalp krizi, enfarktus, kalbin pıhtı oluşturması gibi çeşitli koroner hastalıklara da iyi gelmektedir. Doğal kan sulandırıcı olarak bilinen enginar yaprağı kanı toksinlerden arındırmak ve kanı temizlemek için de faydalanılması gereken bir şifalı bitkidir.
Mideyi temizleyen, hazmı sağlayan ve sindirimi kolaylaştıran enginar bitkisi günümüzde bitkisel tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılan bir sebze olarak yaygın bir kullanıma sahiptir.

Enginar Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

* Romatizma ve gut hastalıklarının tedavisinde toksin atıcı özelliği nedeniyle,
* Eklem romatizmaları ve eklem ağrısı şikayetlerini dindirmede,
* İştahsızlık durumlarında iştahı açan bitkisel etkisi nedeniyle,
* Yüksek tansiyon düşürücü ve tansiyonu düzenleyici özelliğiyle tansiyon tedavisi için,
* Mide mikrobu ve ülser ile ishal ve dizanteri gibi sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı,
* Hepatit, karaciğer büyümesi, siroz gibi karaciğer hastalıkları ile safra taşı düşürmede,
* Vücuttan ödem ve safra söktürmek için bitkisel tedavi aracı olarak,
* Sigara ve alkolün beyne olan zararlarını ve toksinleri temizlemede,
* Şeker hastalığı tedavisinde,

Enginar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ve Tüketilir?

Enginar çayı yapımında kullanılacak olan enginar yapraklarının öğütülerek ufalanmış olması gerekmektedir. Bu enginar yapraklarından 1 tatlı kaşığı bir kaseye konulur ve üzerine bir bardak kaynar su dökülür. Bu kasenin üzeri bir tabak, kap kacak vb bir şeyle kapatılır ve 10 dakika kadar kaynar suyun buharının dışarı çıkmasına izin verilmeyerek enginar yapraklarının kendi buharında dem vermesi sağlanır. Elde edilen enginar yaprağı çayı süzülür ve içerisine şeker ilave edilmeden olarak aç karnına yemeklerden yarım saat önce içilir. Enginar yaprağı çayını tatlandırmak için yarım tatlı kaşığı bal kullanılabilir.

Enginar Çayı Kürü Nasıl Uygulanır ve Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar Yaprağı Çayından değişik bir takım hastalıklara bitkisel çözüm kürü olarak faydalanılacak ise bu durumda enginar çayı kürünün sabah öğle ve akşam yemeklerinden sonra olacak şekilde en az 30 gün, tercihen 60 gün devam etmesi gerekecektir.

Enginar yaprağı çayını emziren anneler kullanabilir mi?

Emziren annelerin enginar yaprağı çayını aşırıya kaçmadan tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Günde bir iki bardaktan fazla tüketilecek ise doktora danışılmasında fayda vardır.

Enginar çayının zararları konusunda herhangi bir bilimsel bulguya rastlanmamıştır. Ancak yine de böbrek rahatsızlıkları olanlar ile emziren annelerin ihtiyatlı olmalarında fayda vardır.