Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Enflamasyon Ve Artrit İlişkisi

Enflamasyon vücudun beyaz kan hücrelerinde dolaşan kimyasallar, bakteri ve virüs gibi yabancı enfeksiyon maddelerin dolaşmasıdır.

Bazı hastalıklarda vücudun bağışıklık sistemi enflamasyon yanıtını etkiler. Normal koruyucu sistem atlatılır ve dokulara zarar verilir. Artritin tüm çeşitleri ise enflamasyon sonucu gelişir. Artrit, eklem iltihabıdır ve enflamasyon sebebiyle eklem iltihaplanması başlar. Romatoid, psoriatik, gut, lupus ve osteoartrit gibi türleri vardır. Kas iskelet sisteminde ağrılı ve yangılı olarak görülür. Fibromiyalji, kas, bel, boyun ağrıları yapar. Enflamasyonun belirtileri; kızarıklık, sıcak ve şişmiş hassas eklemler, eklem sertliği ve ağrısı, eklem fonksiyon kaybıdır.

Ateş, titreme, yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı, kas sertliği de görülebilir. Doku içine salınan enfeksiyonlar baş nedenidir. Kıkırdak, kemik ve doku astarında tahrişe sebep olur. Enflamasyon artrite neden olur. Enflamasyon iç organları da etkiler. Kalpte sıkıntılar, göğüs ağrısı, akciğerde bronşit ve nefes darlığı, böbrekte nefrit, yüksek tansiyon, göz sorunları, kas zayıflığı, sinir hasarı ve ağrı görülür. İlaçlar, dinlenme, egzersiz ve cerrahi işlemler ile tedavisi mümkündür.