Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Enerjiyi Artıran Ve Azaltan Besinler

İnsanların yakıtı enerjileridir. Var olan enerjimizi korumak ve artırarak daha sağlam ve güzel bir hayat sürmek için neler yapabiliriz görelim.

Yemek içmek, iyi uyumak, sevmek sevilmek, stressiz yaşamak, sevdiği şeyleri yapmak bunlar birer enerji kaynağıdır. Şimdi enerjiyi iyi ve kötü etkileyen birkaç besinden bahsedelim.

Sabahları kahvaltıda simit yeriz. Şeker ve kalori deposu bu seçim çok kötü bir seçimdir, güne kötü başlarsınız. Tatlılar ve rafine işlenmiş beyaz undan yapılan şeker içeren tüm besinlerden uzak duralım kilonun yanında kalp, obezite, diyabet, ağrılar ve enerji yoksunluğu halsizlik verirler.

Tam tahıllı ekmekler lif içerir güç verir. Metabolizmayı ve bağışıklığı ıspanak korur. B vitamini ve antioksidan içerir hücreleri korur enerji verir. Fasulye de lif içerir sindirimi iyidir. Daha çok siyah fasulye önerilir. Yoğurt tavsiye edilen enerji artırıcı besindir. Karbonhidrat ve yağı dengeler enerji verir tok tutar. Protein deposudur. Protein ve lif içeren besinlere sebze ve meyvelere yönelirsek gün içinde enerjik ve zihni açık olabiliriz.