Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Enerji İçecekleri Ölüm Mü Saçıyor?

Kalıcı engelli olma durumu ve ölümle sonuçlanan vakaların 40’ının 5’inde sebep enerji içeceği olarak tespit edilmiştir.

Enerji içeceklerinin olumsuz sonuçları rapor edilmiştir. Hastalar, yakınları ve doktorlar tarafından bu sonuç onaylanmıştır. Bu ürünlerden birçok kişi zarar görmüştür. Hatta bu içecekler piyasadan kaldırılabilir. Ürün ve tüketimi arasında bir zarar ilişkisi de bulunabilir. Riskini azaltmak veya ortadan kaldırmak için gerekli önlemler alınacaktır.

 

Ayrıca enerji içecekleri başka hastalıkların da altta yatan sebebini oluşturabilir. Tıbbi durumlar hakkında araştırmalar devam etmekte. Enerji içeceği tüketiminin zararları neler? Kalp krizi ya da intihar nedeniyle ölüm. Enerji düşüklüğü. Yaşamı tehdit eden korkular, sağırlık veya kanama. Bilinç kaybı. Düzensiz kalp atışı, şiddetli ishal, migren, psikolojik bozukluk, kusma, kalp krizi. İnme, sakatlık, hafıza kaybıdır.

 

Kafein takviyesi bu tarz takviyeli gıda ürünlerinde kullanılır. En önemli aktifleştirici maddesi kafeindir. Bir kutuda 215 mg kafein bulunuyor ortalama. Normal bir kahve pişirip içmekten daha tehlikeli. Bir fincan ev yapımı kahvede 100 mg kafein bulunur. Starbuck kahvelerinde bile 165 mg kafein vardır.

 

Kafein miktarının ve düzeyinin güvenli sınırları aşılırsa sağlık için tehlikeli olabilir. Günde en fazla 85 mg kafein tüketilmelidir. Yüksek dozda kafein tüketimi, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk ve titremeye neden olur. Ayrıca nöbet geçirme ve düzensiz kalp ritmi sebebidir.