Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Enerji İçecekleri Kalbi Zorluyor Ve Zarar Veriyor

Enerji içecekleri kalp başta olmak üzere organların üzerine fazladan yük bindiriyor.

Normalden daha hızlı çalışmasına neden oluyor ve kalbin kasılmasına neden oluyor. Kafein oranı yüksek enerji içecekleri kalbi zorluyor. Alman araştırmacılara göre enerji içeceği tüketiminden 1 saat sonra kalpte kasılmalar başlıyor. Kalbin olağan fonksiyonunu artırıp hızlı çalışmasına zorluyor. Uzun vadede ise kalbe zararlı birçok etkisi var.

Düzensiz kalp ritmi de bunlardan biri. Sağlıklı ve genç kişilerde de yapılan araştırmada bu kişilerin kalp ritim düzenlerinde bozulmalar görülmüştür. Bir tür aminoasidi kullanarak vücut enerjisini alt üst ediyor. Doğal yollu bir uyarıcı olarak vücuda işliyor. Kalp kasılmaları ise %6 oranında artıyor.

Şeker ve kafein içeriği fazla olan bu içecekler hiç sağlıklı değil. Kafein insanların yüzyıllardır keyifle ve sağlıkla tükettiği bir madde olsa da enerji içeceklerindeki kafein çok sağlıksız. Kafeinli kahve ve benzeri ürünler de aşırı tüketilmemeli. Kalp hastaları ve çocukların en başta uzak durması öneriliyor. Bu tür içecekleri doktora danışmadan tüketmeyin.