Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


En Yaygın Görülen Ayak Problemleri

Yaygın olarak görülen ayak problemleri, nedenleri ve çarelerini öğrenelim.

Bunyon (yangılı parmak şişliği). Ayak başparmağında görülen bir tür şişliktir. Bu yumru diğer parmaklardan bu parmağın başka tarafa doğru sapmasına neden olur. Kemiklerin hizası bozulur, damara basınç yaparsa ağrı yapar. Ağrı kesici, bunyon yastığı, özel ayakkabı ve cerrahi ile çözülebilir.
Nasır. Hassas cildi etkileyen nasır kalın, sertleşmiş, ölü deri birikimidir. İrili ufaklı nasırlar yağlanan bölgelerde yoğunlaşır. Kötü bir ayakkabı ve kötü ayak bakımı nasır yapar. Nasır pedleri, rahatlatma teknikleri olarak nasırı kaldırma ve cerrahi ile bazı kremler önerilebilir.
Gut. Damar sorunu olan gut genelde parmaklarda görülür. Eklemde ağrı, kızarıklık, sertlik ve şişlik görülür. Bilek ve dizde de görülebilir. Beslenme düzeni değiştirilir ve iltihap kesiciler alınabilir.
Ayak mantarı. Kızarıklık, kaşıntı, soyulma, yanma, kabarcıklanma ve yaralarla eşlik eder. Bulaşıcıdır, ayaklara hava aldırmak önemlidir. Oral ilaçlarla topikal losyon veya kremlerle tedavi edilir.
Tırnak enfeksiyonu da mantar çeşididir. Krem, kür ve haplarla tedavi edilebilir.
Tırnak batmasını önlemek için tırnaklarınızı düz olarak kesin. Ilık suda biraz bekletin. Düz tabanlılık için uygun ayak egzersizleri ve uygun ayakkabılar yeterlidir.