Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


En Yararlı Diyet Önerileri-1

Kalorisiz içecekleri ve suyu bolca tüketin. Yazın soğuk bir içecek aradığınızda ilk seçiminiz su olsun.

Aromalı maden suyu, şekersiz ev yapımı meyve suyu veya bitki çayları da tüketilebilir.
Gece atıştırmalarınızda dikkatli olun. Yemekten sonra dinlenip rahatlayın, öğün aralarını kısa tutmayın. Yatmadan önce yemeyin. Düşük kalorili atıştırmalıkları deneyin, tv karşısında abur cubur yemeyin.
En sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini çıkarın. Tamamen sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeyin. Ilımlı olduğu sürece çikolata da yenebilir tatlı da cips de.

Gün boyunca aç kalmayın. Az ve sık öğünleri geçirin. Aç olduğunuzda daha çok yeme eğiliminde olursunuz kalorili şeylere saldırırsınız.
Her öğünde protein tüketin. Karbonhidrat ve yağdan önce proteine yer verin. Kas kütlesini tatmin eder ve uzun süre tok tutar.
Baharatlardan yararlanın. Lezzet katması ve sevilmeyen şeyleri tatlandırması için baharatlar iyi seçimlerdir. Acılar düşük kalorilidir.

Mutfağı sağlıklı gıdalarla doldurun. Meyve, sebze gibi gıdalar mutlaka olmalı. Pizza, dondurulmuş gıdalar, makarna, konserveler ve beyaz ekmek bulundurmamaya çalışın.
Restoranlarda çocuk menülerinden ısmarlayın. Kendinize dahi bu küçük porsiyonlardan alın.

Daha az makarna ve ekmek yemek için, makarnadan bir fincan alıp yerine bir fincan sebze ekleyin. Değişik bir tattır ve sağlıklı beslenmeye teşvik eder.
Her zaman kahvaltı ile güne başlayın.
Lif içeren besinleri mutlaka tüketin. Kabızlığı önler, sindirime yardımcı olur, kolesterolü düşürür ve kilo kaybına yardımcı olur. Yulaf ezmesi, fasulye, tam tahıllı gıdalar, meyve ve sebzede bulunur.