Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


En Etkili 7 Egzersiz

Doğru yapıldığında bu 7 muhteşem egzersiz harika sonuçlar verecektir.

Yürüyüş. Her zaman her yerde yürüyebilirsiniz. Koşu bandında, sokakta bahçede yürüyün. İyi bir çift spor ayakkabı edinin. Başlarda kısa yürüyün gittikçe süreyi ve tempoyu artırın. Tepelere çıkmayı deneyin ve hızı artırın.

Interval çalışma. Fitnessta en etkili kalori harcama yöntemi bu egzersizlerdir. Bir süre yavaş bir süre hızlı tempoda art arda çalışmak gün boyu kalori yaktırır. Egzersiz yoğunluğu içinde değişir.

Squat yani çömelme. Bacak kasları için en güçlü silahınızdır. Dörtlü kas gruplarını çalıştırır. Popo, basen, baldır, bacak, hatta karın kasları çok iyi çalışır. Çömelip kalkacaksınız ve popo ile bacaklarınızı sıkarak bunu yapacaksınız.

Lunges. Çömelmeye benziyor, bir bacak önde diğeri geride 90 derece oluşturacaklar eğilip kalkacaksınız. Yine bacaklar ve popo sıkı tutulacak. Bir ileri aşamasında bacakları yanlara da açmayı deneyin.

Push-ups. İttirme hareketleri şınav en büyük örneğidir. Göğüs, kol, omuz, triseps çekirdek kaslara yöneliktir. Mekik ile tersi de denenebilir. Mümkün olduğunca güç uygulayın.

Karın kaslarına yönelik crunch adlı çalışmalar mekik, ters ve yan mekik gibi türleri kapsar. Bacakları kullanarak alt karın çalıştırılır.

Üst sırt kasları ile yan pazıları çalıştıran son hareket ağırlığı ensede tutup hafif çömelirken sağa sola dönerek yapılır.