Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


En Doğru Diyet Tavsiyeleri

Öncelikle bolca suyun yanı sıra düşük kalorili içecekler için. Çantanızda ise sizi susatmayacak, düşük kalorili yiyecekler bulundurun.
Gece atıştırmalarına dikkat edin; akşam yemeklerini yedikten sonra, dinlenip, rahatlarken bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. Bu sırada atıştırma yapmak için 100 kaloriden daha düşük bisküvi ya da yarım kase dondurmayı tercih edebilirsiniz.

Favori yiyeceklerinizi tercih edin; ufak porsiyonlarda sevdiğiniz yiyecekleri yiyerek yeme isteğinizi azaltın. Zayıflamanıza, sevdiğiniz yiyecekler engel değildir.
Gün boyunca ara öğünler yapın; zayıflamanız için yaktığınız kaloriden daha azını almanız yeterli olacaktır. Çoğunlukta kendinizi aç hissediyorsanız, sık sık az kalorili yiyecekleri tüketerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Kilonuzu daha rahat kontrol altına alabilmek için günde 4-5 öğün ya da ara atıştırmaları ihmal etmemeniz gerekmektedir.
Proteinli gıdaları her yemekte yiyin; geç acıkmanızı proteinler sağlar ve uzun süre tokluk hissi verir. Kasların çalışması ve yağların yakılmasında da protein büyük rol oynar. Yoğurt, yağsız et, fındık ya da kuru bakliyat içeren yemekleri ya da atıştırmalıkları tercih edin.
Yiyeceklerinize baharat ya da acı ekleyin; baharat ya da acıyı yiyeceklerinizden tat almak için ekleyin. yemeğinize baharat koyduğunuzda kendinizi daha çok doymuş hissedersiniz.
Mutfağınızda yiyeceklerin bütünlüğünün sağlıklı olmasına özen gösterin.

Kilo yapan yüksek kalorili yiyecekler yerine evinizde, sebze ve meyveler bulundurun.
Ekmek ve makarnayı az tüketip, sebzeyi daha çok tüketin.
Dışarıda yemek istediğinizde çocuk porsiyonları sipariş edin.
Makarnayı bir kase sebzeyle yer değiştirin.