Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


En Çok Can Sıkan 7 Gebelik Sorunu

Gebelikte utanç veren can sıkan şeyler yaşanır. Bunlardan en huzursuz verici olan 7 maddeyi paylaşalım.

1. Aşırı gaz. Hemen hemen her hamilelikte gaz sıkıntısı olur. Gastrointestinal sorunlar ve hormonal değişimler kaçınılmazdır. Bu dönemde kaslarınız gevşer kendinizi tutamazsınız. İdrar kaçırma ve gaz kaçırma sıkça yaşanır. Egzersiz ve beslenme değişikliği bu sorunu azaltabilir. Önlemek için, gazlı içecekler, fasulye, brokoli, karnabahar, süt ürünleri ve kuru meyve tüketmeyin.

2. İdrar kaçırma. Gülerken, hapşururken veya öksürürken birden kaçtığını anlarsınız. Gebelikte bazı dönemlerde sıklaşabilir. Düzenli olarak tuvalete gidilmelidir. Bebekle birlikte rahim de büyür mesane sürekli boşalma ihtiyacında olur.

3. Yüzde tüylenme. Hormonlar, vücudun istenmeyen bölgelerinde tüylenmeye neden olur. Göğüs, karın, yüzde saçlar çıkar. Ağda ve epilasyon güvenlidir. Kozmetik ürünlerden kaçının. Gebelikte lazer tedavilerinden de kaçının yara izi kalabilir.

4. Kokular. Kümes hayvanı veya deniz ürünü tüketimi bunu etkiler. Genelde gebelikte hormonal bir durumdur. Gebeliğin sonuna doğru kendi vajina kokusundan rahatsız olabilirler. Koku alma duyuları da gelişir her şey duyulmaya başlar.

5. Hemoroid. Kabızlık ve bağırsak hareketinde ıkınma sırasında ortaya çıkar. Sıkça yaşanır.

6. Akne. Sivilceler çirkin salgılardandır. Cildi temiz tutmak önemlidir. İlaç almayın.

7. Fiziksel sorunlar. Kilo artışı ve diğer fiziksel değişimler bakımından eşinizden utanmayın. İletişim kurun ve kendinizi kötü hissetmeyin. Bu dönem sonunda eski halinize döneceksiniz.