Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Emziren Anne Ne Yememeli-Emziren Anne Nasıl Beslenmeli

Hamilelik döneminden sonra başlayan emzirme döneminde anne sütü bebek için çok önemlidir. Anne sütünün sağlıklı olması için annenin iyi beslenmesi gerekir. Emziren anneler nasıl beslenmeli merak ediyorsanız bu yazımızda emziren anneler hangi besinleri tüketmeli ve emziren annelerin tüketmesi yasak olan yiyecekler hakkında önemli bilgileri bulabilirsiniz.

İyi beslenen ve sağlıklı olan bir anne günde ortalama olarak 800 ml süt salgılar. Emzirme sürecinde annenin bol bol protein, enerji, mineral ve vitamin almasını gerekir. Alınan tüm besinler süte geçmektedir. Şayet emziren anne yediklerine özen göstermez ve gereğinden fazla vitamin ve protein almazsa vücutta yağ olarak depolanmış olan yedek besin stoklarını tüketir. Bu durum ise daha sağlıksız bir süt kalitesi üretimi anlamı taşımaktadır.

Emziren Anne Balık ve Yumurta Yiyebilir Mi?

Emziren anneler öncelikle bol miktarda sebze ve meyve tüketmelidir. Enerji veren besinler aynı zamanda emziren annenin süt üretimini arttıracağı için enerji veren ekmek, patates ve pirinç gibi besinleri her gün tüketmeleri gerekmektedir.

Emziren anneler neler yemelidir

emziren anneler ne yememeli

emziren anneler ne yememeli

Yağsız olmak şartı et ve haftada en az iki kere balık ile beslenerek emziren annelerin kaliteli ve bol süt üretebilmesi için gerekli protein alınabilir. Ayrıca yumurta da protein için oldukça etkili bir besindir. Bunun dışında fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar, süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum kaynağı süt ürünleri de mutlaka tüketilmelidir.

Emzirmek su kaybına neden olduğu için emziren anneler bol bol sıvı tüketmelidir. Günde en az 2,5-3 litre su kesinlikle içilmelidir. Suyun dışında taze meyve suyu ve bitki çayları da tüketilebilir. Besinlerde bulunmayan D vitaminini almak için se güneş ışığından yararlanmak gerekiyor. Güneş ışınlarının yansıması D vitamini alınımını sağlıyor.

Emziren Annenin Yememesi Gereken Yiyecekler-Emziren Annelere Yasak Besinler

 • Emziren anne için gaz oluşumunu engellemek çok önemli. Bunun için yemek yeme stillerine dikkat etmek gerekiyor. Hızlı yemek yeme alışkanlığı yerine yavaş yemek yemeye alışılmalı ve iyi çiğnenmeli.
 • Emziren anneler baharatlı yiyeceklerden uzak durmalılar. Çünkü baharatı aşırı tükettiğinizde bebeğiniz bundan rahatsız olabilir ve mide ağrısı, kusma gibi etkilere neden olabilir.
 • Gazlı ve karbonatlı içecekler ile enerji içecekleri kahve gibi kafeince zengin içeceklerin ve de çikolatanın emziren anneler tarafından tüketilmesi yasaktır. Kafein bebekte huzursuzluk yapar. Ayrıca kafein anne sütünün salgılanmasını azaltır, bebeğin kilo almasına ve büyümesine mani olur.
 • Portakal, mandalina, ananas ve limon gibi meyveler C vitamini deposu olsa da fazla tüketilmemelidir. İçinde bulunan asit miktarı nedeniyle sindirim sistemini etkileyebilir ve gaz, şişkinlik, döküntü gibi yan etkiler gösterebilir.
 • Sebzeler annenin günlük beslenmesinde yer alması gereken besinlerden olsa da annede ve bebekte gaz oluşumuna neden olan bazı sebzeleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Örneğin lahana, brokoli, karnabahar ve salatalık olabildiğince az yenmelidir.
 • Süt tüketilmesi gereken bir besin iken sütün cinsine dikkat edilmeli. Bebeğin inek sütüne alerjisi olup olmadığı anlaşıldıktan sonra eğer alerji durumu söz konusu değilse her gün süt tüketilebilir.  Ancak bebekte ciltte döküntü, ateş,  ishal, gaz nedeniyle sıkışma gibi belirtiler varsa derhal anne sütü kesilmelidir. Bebeğin 6 aylık olmasından sonra kademeli olarak inek sütü bebeğe verilebilir.
 • Bebeğin rahatlıkla uykuya dalması için kafein alınımı durdurulması. Kafeinin uyku kaçıran etkisi sütten bebeğe geçer ve bebekte huysuzluğa neden olur.
 • Kesinlikle emzirme döneminde alkol alınmamalı.
 • Doymuş yağ ve trans yağ tüketimine de özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü bu yağlar omega 3 üretimini azaltabilir ve omega 3 üretimi ise bebeğinin beyin gelişimi için çok önemlidir.
 • Günde 6 öğün beslenilmelidir. Öğünler atlanmamalı ve öğün aralarında toplamda 4 litre sıvı almak gerekir.
 • Balık yenebilir fakat ton balığı önerilmeyen besinler arasındadır. Çünkü ton balığında bulunan cıva süte karışırak bebeğe ulaşır. Cıva ise gelişmekte olan bebeğin sinir sistemine zarar verebilir. Bunun yerine taze balık tüketilmelidir.
 • Katkı maddesi bulunan besinler tüketilmemelidir. Fazla baharatlı şarküteri ürünleri, brokoli, yeşil biber, soğan ve lahana gibi gaz yapıcı  besinlerden uzak durmak en önemli kuraldır.
 • Emziren anneler dondurulmuş ve soğuk gıdalardan uzak durmalıdır. Soğuk besinler annenin soğuk almasına ve üşütmesine neden olduğu gibi bu tür hastalıkların bebeğe sirayet etmesine de neden olabilir.